Charakterystyka letnich opon samochodowych
Każdy samochód wyposażony jest w opony, które należy wymieniać nie tylko podczas zmiany pór roku, ale również, gdy się zużyją. Opony odpowiedzialne są za przyczepność samochodu do jezdni oraz bezpieczne prowadzenie pojazdu. Poszczególne rodzaje opon samochodowych różnią się od siebie pod względem bieżnika oraz materiałów, z których są produkowane. Opony letnie należą do najbardziej popularnych, dlatego też warto wiedzieć, czym się charakteryzują.
Materiał wykorzystywany do produkcji
Opony letnie różnią się od tych zimowych przede wszystkim rodzajem mieszanki, z których są produkowane. Z kolei mieszanki cechują się innymi właściwościami i z tego względu lepiej spełniają swoje funkcje w konkretnych warunkach atmosferycznych.
Przeczytaj również: Dlaczego należy wymieniać opony co sezon?
Jak tłumaczy mechanik z Wulkanizacji Mobilnej 24h:
- Skład mieszanki gumy wykorzystywanej do produkcji opon letnich zapewnia przyczepność na drodze w przypadku temperatur niespadających poniżej 7 stopni Celsjusza. Podczas temperatur poniżej tej wartości opony stają się twarde, a tym samym mniej przyczepne. Podstawowym materiałem używanym do produkcji opon jest kauczuk naturalny lub syntetyczny oraz mieszanka gum i takich substancji jak siarka, krzemionka, sadza, żywica oraz oleje.
Należy pamiętać, że proporcje oraz ostateczny skład mieszanki zależy od przeznaczenia opony, jej rodzaju oraz od producenta.
Bieżnik – na co zwrócić uwagę?
Drugą najważniejszą cechą opon letnich jest bieżnik. W przypadku opon letnich budowa jest nieco prostsza i zawiera mniej nacięć, tak zwanych lameli, które odpowiedzialne są za odprowadzanie wody. Dzięki temu opona uzyskuje maksymalną powierzchnię styku z powierzchnią drogi. To z kolei przyczynia się do lepszego prowadzenia samochodu oraz skraca drogę hamowania podczas ciepłych miesięcy.
Przeczytaj również: Zasadnicze różnice między oponami letnimi a zimowymi
Dodatkowo połączenie takiego bieżnika z odpowiednią mieszanką gumową pozwala na zmniejszenie oporu powietrza podczas jazdy, tym samym przyczyniając się do oszczędności paliwa oraz zredukowania hałasu. Dlatego wymiana opon to konieczność ze względów bezpieczeństwa oraz ekonomicznych.
Przeczytaj również: Dlaczego należy wymieniać opony co sezon?
Klasy opon letnich
Opony letnie można podzielić na trzy rodzaje, czyli klasy. Klasa premium to opony wykonane z największą starannością i z wykorzystaniem najnowszej technologii. Druga klasa to klasa średnia. Zalicza się do niej opony dostosowane przede wszystkim do samochodów miejskich. Jednak ich właściwości nie odbiegają znacząco od opon z klasy premium, dlatego wykorzystywane są również w samochodach o dużej mocy. Ostatni rodzaj opon to klasa ekonomiczna. Są to najtańsze z dostępnych na rynku modele opon letnich. Przeznaczone są do jazdy w standardowych warunkach drogowych.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana