Co dzieje się z autami oddawanymi do skupów samochodów?
Wycofanie pojazdu z eksploatacji musi odbywać się w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Samochody powinny być przekazywane wyłącznie firmom, które mają zgodę na prowadzenie takiej działalności. Dzięki temu nie ma obawy, że dojdzie do skażenia środowiska, a części trafią na nielegalne składowisko. Warto pamiętać, że utylizacja wszystkich elementów jest prowadzona profesjonalnie, a wiele materiałów i części może być wykorzystanych ponownie.
Co trzeba wiedzieć o utylizacji pojazdów?
Każdy samochód zawiera wiele elementów, które są potencjalnie niebezpieczne dla środowiska, jeżeli trafią do niego w niekontrolowany sposób. Skażeniem może się skończyć wyciek paliwa lub oleju z silnika czy skrzyni biegów, a także rozlanie chłodziwa albo płynu hamulcowego. Toksyczny i niebezpieczny jest kwas siarkowy znajdujący się w akumulatorze, czy zamontowane w nim ołowiane płytki. O wszystkie tego rodzaju pozostałości trzeba więc odpowiednio zadbać podczas złomowania samochodów. W Krakowie zajmuje się tym firma Auto Skup, przyjmująca pojazdy osobowe, dostawcze oraz ciężarowe. Co ważne, w przypadku oddawania auta na złom zostanie ono przekazane do punktu prowadzącego fachowy demontaż, rozpoczynający się od zabezpieczenia wszystkich płynów eksploatacyjnych. W ramach procesu utylizacji z wozu zostaną wymontowane wszelkie części i podzespoły mechaniczne, które mogą być jeszcze użytkowane albo przekazane do zregenerowania, a następnie odsprzedane. Pozostałe fragmenty są starannie segregowane na frakcje – m.in. szkło, guma, tkaniny, tworzywa sztuczne, stal, metale nieżelazne, takie jak stopy aluminium i miedzi. Po oczyszczeniu i rozdrobnieniu są one zwykle kierowane do dalszego przerobu, dzięki czemu w postaci złomu, stłuczki szklanej czy granulatu mogą być poddane recyklingowi i zostać przetworzone na inne wyroby.
Przeczytaj również: Kiedy najlepiej zmienić opony z letnich na zimowe?
Dlaczego warto decydować się na złomowanie pojazdów?
Samochody, które nie nadają się już do eksploatacji, są obciążeniem dla ich właściciela, ponieważ jest on zmuszony do opłacania za nie składki na ubezpieczenie OC. Po przekazaniu na złom i bezpiecznym demontażu niektóre ich podzespoły mogą być z powodzeniem skierowane do ponownego użycia, a te, które się już do tego nie nadają, będą stanowiły surowiec do produkcji innych materiałów od elementów metalowych po rozmaite wyroby z tworzyw sztucznych. Warto jednak pamiętać, że stanie się tak tylko wówczas, jeżeli cały proces przebiegnie legalnie, a wóz trafi do specjalizującej się w złomowaniu firmy np. Auto Skup z Krakowa, przyjmującej pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe.
Przeczytaj również: Złomowanie auta. Kwestie formalne
Przeczytaj również: Jakie formalności należy dopełnić, by oddać auto na skup?
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana