Co zrobić ze starym akumulatorem?
Edukacja ekologiczna powoli zaczyna odnosić skutki. Coraz lepsze zrozumienie zagrożeń, jakie niosą za sobą niebezpieczne odpady, przyczynia się do większej dbałości o nasze środowisko. Stąd wciąż rosnące zainteresowanie segregacją śmieci i odzyskiwaniem odpadów nadających się do recyklingu. Dowiedz się, jakie znaczenie ma utylizacja elektrośmieci i co zrobić ze starym akumulatorem?
Dlaczego utylizacja akumulatorów jest ważna?
Szeroki dostęp do różnego typu urządzeń elektrycznych i elektronicznych przyczynił się do rosnącej ilości odpadów. Niewłaściwie zagospodarowane elektrośmieci, porzucone na dzikich wysypiskach i zalegające w nieprzystosowanych do tego miejscach stwarzają duże zagrożenie dla środowiska naturalnego. Dotyczy to przede wszystkim akumulatorów, które są na wyposażeniu wielu sprzętów elektronicznych i elektrycznych, a także pojazdów. Zgodnie z ustawą z dnia 11. 09. 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która określa środki służące ochronie środowiska i zdrowia ludzi, muszą być one utylizowane przez specjalistyczne firmy. Akumulatory, w zależności od typów, zbudowane są z wielu różnych szkodliwych substancji. Elektrolity o znacznym odczynie zasadowym lub kwasowym po przedostaniu się do gleby powodują poważne skażenie wód gruntowych. Może być to groźne dla zwierząt oraz zdrowia ludzi. Dlatego wszystkie akumulatory i baterie muszą być bezwzględnie przekazywane do utylizacji. Dobrą metodą jest oddawanie nieużytecznych sprzętów elektrycznych i elektronicznych do punktów skupu. Dobrym przykładem takiego punktu jest warszawski skup złomu elektronicznego Ago Recykling, który zajmuje się między innymi skupem złomu komputerowego i zużytej elektroniki.
Przeczytaj również: Jak wybrać akumulatory do motocykli?
Jak działają skupy elektrośmieci?
Firmy oferujące skup akumulatorów przyjmują zużyte ogniwa ołowiowe (Pb) i niklowo-kadmowe (Ni-Cd) pochodzące z samochodów, wózków widłowych, urządzeń UPS, centrali telefonicznych, serwerowni, maszyn sprzątających, urządzeń przemysłowych oraz rolniczych. Zajmują się także skupem sprzętu komputerowego i skupem złomu elektronicznego. Przyjmują wszelkie zużyte i niepotrzebne urządzenia elektroniczne i ich podzespoły. Zajmują się skupem kabli miedzianych i skupem sprzętu IT. Dobre firmy, takie jak wspomniana wcześniej Ago Recykling, odbierają elektrośmieci spod wskazanych lokalizacji w obrębie terenu swojego działania. Wykonują utylizację i recykling złomu elektronicznego, w tym złomu komputerowego. Niektóre skupy oferują również kasowanie dysków twardych i innych elektronicznych nośników danych.
Przeczytaj również: Co obejmuje serwis akumulatorów?
Przeczytaj również: Jak podłączyć akumulator, żeby go nie uszkodzić?
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana