Czy kierowanie busem osobowym wymaga specjalnych uprawnień?
Chcesz założyć własną firmę przewozową, ale zastanawiasz się, czy kierowanie busem osobowym wymaga specjalnych uprawnień? Zanim ruszysz z własną działalnością, sprawdź, czy rzeczywiście musisz dopełnić niezbędnych formalności. Zrób też mały rekonesans rynkowy i przekonaj się, które firmy mają najkorzystniejszą ofertę sprzedażową. Wiedz, że niektóre marki pojazdów są w szczególności polecane.
Działalność gospodarcza związana z przewozem osób – czy to się opłaca?
Działalność bazująca na przewozie większej grupy osób, a więc transport z wykorzystaniem busa ma dziś spore szanse powodzenia. Ludzie coraz częściej szukają takich możliwości, bo sami nie dysponują na tyle dużym autem, by z pozostałymi towarzyszami podróży dostać się w konkretne miejsce. Ty, jako przewoźnik możesz zaproponować im dojazd na lotnisko, nocny dojazd na imprezę czy nawet dojazd do miejsca pracy poza granicami Polski.
Przeczytaj również: Różnice między transportem a spedycją
Nie musisz nawet samodzielnie podwozić swoich klientów. Dysponując odpowiednią flotą pojazdów, możesz zaproponować im krótko- lub długoterminowy wynajem. Warunkiem są jednak odpowiednie umiejętności i uprawnienia. Okazuje się bowiem, że nie każdy może wsiąść i poprowadzić dość dużego busa osobowego. Co należy zrobić, by zgodnie z prawem użytkować pojazd?
Przeczytaj również: Jak powinny być wyposażone nowoczesne busy do przewozu osób?
Kierowanie busem osobowym – lista niezbędnych uprawnień
Konieczne jest oczywiście prawo jazdy. Jakie? To zależy! Jak wiadomo, busy służące do przewozu osobowego różnią się miedzy sobą, przede wszystkim liczbą miejsc pasażerskich. Prawo jazdy kategorii B jest konieczne w przypadku pojazdów osobowych o liczbie miejsc 8+1, a prawo jazdy kategorii D jest niezbędne do przewozu 9 i więcej osób.
Przeczytaj również: Jak zorganizować transport busem z Polski do Niemiec?
Ponadto kwalifikowany, zawodowy kierowca busa, który na co dzień zajmuje się transportem osób, musi mieć ukończony specjalny kurs. Ty, jako przedsiębiorca kierujący busem osobowym i wykonujący przewozy jako kierowca – wskazany kurs też musisz ukończyć. Ponieważ zawód kierowcy jest dość obciążający, konieczne jest też uzyskanie pozytywnej opinii lekarskiej.
Busy osobowe sprowadzane z zagranicy – oferta godna uwagi?
Nasza firma oferuje używane busy osobowe oraz minibusy. Sprowadzamy pojazdy z Niemiec, sprawdzamy je i dopiero wtedy oferujemy klientom. Skupiamy się na konkretnych, sprawdzonych markach. Proponujemy samochody marki Mercedes, Iveco czy Volkswagen
– mówi właściciel firmy ERIKA Stanisław Sojak.
Nie od dziś wiadomo, że sprowadzane z Niemiec samochody cieszą się wśród Polaków ogromną popularnością. Chodzi o sprawdzoną jakość, solidność wykonania i atrakcyjną cenę. Na ogół mówi się jednak o klasycznych pojazdach osobowych, a nieco mniej o busach. Dobrze więc wiedzieć, że na rynku funkcjonują firmy zajmujące się także takimi modelami.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana