Czy można zezłomować niekompletne auto?
Legalne zezłomowanie uszkodzonego samochodu jest możliwe w stacji demontażu pojazdów. Dzięki dokumentom, które otrzymuje się w tym miejscu, możliwe jest wyrejestrowanie auta i rezygnacja z ubezpieczenia OC. Dotyczy to jednak wraków, które posiadają wszystkie części samochodowe. Co się dzieje, jeśli samochód jest niekompletny i nie posiada niektórych elementów wyposażenia?
Jak wygląda złomowanie aut?
Stacja demontażu pojazdów jest miejscem, w którym przyjmuje się pojazdy wycofane z eksploatacji. Masa tych pojazdów powinna wynosić minimum 90% wagi zamieszczonej w dowodzie rejestracyjnym. Paradoksalnie stacja nie może odmówić także przyjęcia pojazdu niekompletnego, który pozbawiony jest niektórych podzespołów, np. silnika, zbiornika paliwa, elementów układu wydechowego.
Przeczytaj również: Złomowanie auta. Kwestie formalne
Oddanie samochodu z brakującymi częściami wiąże się jednak z dodatkowymi opłatami. Stacja za każdy brakujący kilogram może doliczyć dodatkową opłatę. Jej wielkość jest uzależniona od typu i miejsca położenia danego złomowiska, jednak zwykle oscyluje w granicach 1 zł. Dobre rozwiązanie to porównanie stawek w okolicznych stacjach demontażu i złomowiskach.
Przeczytaj również: Jakie formalności należy dopełnić, by oddać auto na skup?
Przykładem dobrej i renomowanej stacji demontażu, w której można bezproblemowo i legalnie zezłomować auto, jest Auto-Kasacja TEDIPOL. Pracownicy prowadzą tu również sprzedaż używanych części samochodowych do praktycznie każdego modelu pojazdu.
Przeczytaj również: Co dzieje się z autami oddawanymi do skupów samochodów?
Zarabianie na wraku
Stacje demontażu pojazdu dają możliwość zarobienia samochodzie, który został oddany do zezłomowania. Kwota za złomowanie pojazdów obraca się zwykle wokół kilkuset złotych. Niektórzy kierowcy chcą zarobić na wraku na własną rękę, decydując się na demontaż wartościowych części, np. silnika, akumulatora. Takie działania są nielegalne. Tylko stacja demontażu pojazdów daje możliwość jednoczesnego zarobienia na wraku, a także pozbycia się ubezpieczenia OC.
Po oddaniu pojazdu każdy dawny właściciel otrzymuje specjalne zaświadczenie o kasacji, dzięki któremu może dokonać wyrejestrowania pojazdu, a następnie rezygnacji z ubezpieczenia. Jeżeli okaże się, że polisa została wykupiona na kilka miesięcy w przód, może nawet starać się o zwrot nadpłaty.
Złomowanie niekompletnych pojazdów – dodatkowe warunki
Czasami stacja demontażu pojazdów nie nalicza dodatkowej opłaty za złomowanie niekompletnego auta (mimo znacznych ubytków). Stosunkowo częstym zdarzeniem jest odebranie niekompletnego auta od właściciela na koszt stacji, jednak bez opłaty za złom. Kierowca może też samodzielnie dostarczyć samochód do stacji, pobierając za niego równowartość ceny złomu.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana