Dozór techniczny podnośników samochodowych

Podnośniki i dźwigniki samochodowe to podstawowe wyposażenie każdego warsztatu. Umożliwiają one swobodną pracę przy podwoziu i zawieszeniu auta, dają dostęp do układów trudno dostępnych od góry. Podnośniki samochodowe podlegają Urzędowi Dozoru Technicznego. Jak wygląda dozór techniczny w przypadku tych urządzeń? Co trzeba wiedzieć o procedurach rejestracji i serwisowania dźwigników samochodowych?
Rejestracja podnośników samochodowych w Urzędzie Dozoru Technicznego
Każdy podnośnik samochodowy powinien być zarejestrowany w UDT i przechodzić okresowe kontrole oraz serwis przeprowadzane przez osobę z uprawnieniami konserwacyjnymi UDT. Aby używać podnośnika legalnie, trzeba złożyć wniosek o zarejestrowanie maszyny w urzędzie. Do wniosku należy dołączyć dwa egzemplarze dokumentacji technicznej. Dlaczego nie należy lekceważyć tego obowiązku? Na to pytanie odpowiada specjalista z firmy Elwico Serwis:
Przeczytaj również: Wymiana opon
Dozór Techniczny daje gwarancję, a także pisemne potwierdzenie pełnej sprawności maszyny. Gdy w warsztacie, w którym korzysta się z niezarejestrowanych lub niespełniających wymogów podnośników, dojdzie do wypadku i pracownik poniesie uszczerbek na zdrowiu, właściciel warsztatu ponosi pełną odpowiedzialność prawną i finansową, ponieważ dopuścił do użycia niesprawnego, niesprawdzonego i niekontrolowanego sprzętu.
Wróćmy na chwilę do rejestracji podnośników. Aby urządzenie zostało zarejestrowane w UDT, nie wystarczy złożyć wniosku. Maszyna musi być dostosowana do wymogów prawnych i technicznych. Jeśli dokumentacja wskazuje, że podnośnik samochodowy nie spełnia warunków ujętych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 30.10 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań technicznych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji maszyn, nie zostanie zarejestrowana ani objęta dozorem technicznym - tym samym nie można jej legalnie używać.
Przeczytaj również: Ściągacze wykorzystywane w pracach warsztatowych
Serwis i konserwacja podnośników samochodowych
Pozwolenie na używanie podnośnika jest czasowe. Aby je przedłużyć, należy przeprowadzać regularne przeglądy, serwis i konserwację podnośnika. Czynności te powinna wykonywać osoba mająca uprawnienia konserwacyjne UDT, ponieważ tylko ona ma możliwość umieszczenia w książeczce serwisowej pieczątki i wpisu, które poświadczą pełną sprawność urządzenia i są honorowane przez UDT.
Przeczytaj również: Akcesoria przydatne mechanikom samochodowym.
Konserwator z uprawnieniami UDT cechuje się doskonałą znajomością wymogów dotyczących poszczególnych maszyn, szeroką wiedzą z zakresu mechaniki konkretnych urządzeń, a także wnikliwością. To na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za stan urządzenia, które nadzoruje i serwisuje, stąd potrzeba dociekliwości i precyzji. Konserwator podnośników samochodowych nie może sobie pozwolić na żadne przeoczenie, ponieważ byłoby ono ryzykowne zarówno dla osób pracujących w warsztacie, jak i jego samego.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
woj. podlaskie
Go-Auto Andrzej Goworowski
Samochody - stacje obsługi, mechanicy16-300 Augustów, Wojska Polskiego 65
-
woj. małopolskie
Royal Service Grzegorz Kawula
Samochody - stacje obsługi, mechanicy33-101 Tarnów, Kolejowa 57
-
woj. śląskie
Klinika Samochodowa Toma Sp. z o.o.
Samochody - stacje obsługi, mechanicy40-606 Katowice, Kolejowa 58
-
woj. śląskie
Twój Serwis Sławomir Cebulla, Adam Fraj Spółka cywilna
Samochody - regeneracja podzespołów41-907 Bytom, Zabrzańska 100