Elementy zawieszenia w samochodach

Z czego składa się układ zawieszenia w aucie?
Zawieszenie składa się z wielu elementów, które pozwalają na uzyskanie odpowiedniej stateczności i przyczepności pojazdu w trakcie jazdy. Obecnie wykorzystuje się w tym celu dwa systemy: zawieszenie zależne oraz niezależne. W pierwszym przypadku poruszające się koło przedniej osi oddziałuje na drugie koło, a to za sprawą połączenia w postaci elementów resorujących, takich jak resor piórowy czy sprężyna śrubowa. Z kolei zawieszenie niezależne oznacza brak wzajemnego wpływu kół danej osi. Jakie dokładnie elementy wyróżniamy w układach zawieszenia?
- Koła – to niewątpliwie najbardziej charakterystyczne i kluczowe elementy układu zawieszenia. Odpowiednio zamocowane koła zagwarantują bezpieczną i komfortową jazdę w każdych warunkach.
- Piasty i łożyska – to elementy stanowiące połączenie kół napędowych z autem. To właśnie ten układ pozwala na ruch obrotowy kół, zapobiegając występowaniu nadmiernych oporów związanych z toczeniem.
- Półosie i przeguby – to części samochodowe odgrywające istotną rolę w układzie napędowym. Przenoszą one ruch obrotowy pod różnymi kątami ze skrzyni biegów na piasty kół. Dzięki temu możliwe jest przeniesienie napędu, a także skręcanie pojazdu.
- Amortyzatory – to wraz ze sprężynami ważne elementy tłumiące drgania podczas jazdy i pozwalające na nieprzerwany styk kół z nawierzchnią. Sprawne działanie amortyzatorów to podstawa komfortowej jazdy i dobrej przyczepności.
- Wahacze – są odpowiedzialne za redukcję drgań, a więc decydują o komforcie i bezpieczeństwie jazdy. Istotną rolę odgrywają tu tuleje wahacza łączące zawieszenie z nadwoziem, a także sworzeń wahacza, który stanowi połączenie ze zwrotnicą i amortyzuje cały układ.
Naprawa zawieszenia samochodowego
Ponieważ zawieszenie podlega działaniu dużych sił i narażone jest na przeciążenia, zwłaszcza w trakcie jazdy po nierównej nawierzchni, układ ten często ulega awariom. Objawiają się one gorszą sterownością oraz dłuższą drogą hamowania.
Usterki często dotyczą elementów takich jak wahacze wraz z tulejami i sworzniem, amortyzatory, łączniki stabilizatora oraz sprężyny. Ponieważ zawieszenie w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo jazdy, te części samochodowe powinny być regularnie sprawdzane i – w razie potrzeby – wymieniane. - Radzi przedstawiciel firmy Inter Parts zajmującej się dystrybucją części samochodowych.
Serwis zawieszenia wymaga przy tym zastosowania specjalistycznych narzędzi, takich jak ściągacze do sprężyn, prasy do sworzni, dźwignie do przegubów czy nasadki do nakrętek wieńcowych.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
woj. śląskie
DMK Cars Automatyczne Skrzynie Biegów Marek Długosz
Samochody - skrzynie biegów41-400 Mysłowice, Robotnicza 13
-
woj. pomorskie
Samli Arkadiusz Lip
Samochody - akcesoria, części zamienne - detal84-230 Rumia, Dąbrowskiego 19
-
woj. warmińsko-mazurskie
Star Hurt Części TIR
Samochody - akcesoria, części zamienne - detal13-200 Działdowo, Księżodworska 10