Jak często należy wymieniać olej silnikowy w aucie?
Nie ulega wątpliwościom, że bezpieczeństwo i komfort jazdy samochodem, a także jego stan techniczny, zależą przede wszystkim od jego eksploatacji. Trzeba pamiętać zarówno o wymianie części eksploatacyjnych, jak i płynów. Najważniejszym z nich jest olej silnikowy, mimo to częstotliwość jego wymiany wciąż jest tematem sporów w świecie motoryzacji. Dlatego w tym artykule przybliżamy niezbędne informacje dotyczące wymiany oleju silnikowego.
Jaką rolę pełni olej silnikowy w aucie i czym grozi brak wymiany oleju na czas?
Olej silnikowy ma kluczowe znaczenie dla sprawności silnika. Odpowiada za chłodzenie silnika, skutecznie zabezpieczając jednostkę przed przegrzaniem i zatarciem. Smaruje wszystkie ruchome części silnika, redukując tym samym tarcie pomiędzy tłokami a cylindrami. Poprawia także zużycie paliwa poprzez zmniejszenie oporów jego pracy. Dodatkowo olej silnikowy służy odprowadzaniu zanieczyszczeń zatrzymywanych przez filtr oleju oraz ochronę przed korozją. Terminowa wymiana oleju determinuje trwałość jednostki napędowej i pozwala utrzymać maksymalną żywotność silnika oraz jego osprzętu.
Przeczytaj również: Najważniejsze filtry samochodowe i ich funkcje
O konsekwencje jazdy samochodem z zużytym olejem silnikowym zapytaliśmy eksperta z firmy motoryzacyjnej AutoModlin:
Zwiększone zużycie paliwa jest tak naprawdę najmniej dokuczliwym skutkiem jazdy z nieświeżym olejem silnikowym. Olej silnikowy w miarę użytkowania traci swoje właściwości. Pogarsza się smarowanie elementów składowych silnika, a ich temperatura podczas pracy drastycznie wzrasta. Nieświeży olej nie radzi sobie także z usuwaniem zanieczyszczeń i neutralizowaniem sadzy czy kwaśnych związków będących efektem spalania. Gromadząca się na dnie miski olejowej maź skutkuje zatkaniem smoku olejowego, co jest jedną z najczęstszych przyczyn zatarcia motoru. Ponadto prowadzi to do rozkalibrowania łożysk, uszkodzenia turbiny czy wirnika.
Jak przebiega wymiana oleju silnikowego?
Wymiana oleju silnikowego nie jest skomplikowaną procedurą. Można ją przeprowadzić samodzielnie, jednak wiele osób decyduje się zlecić to zadanie doświadczonemu mechanikowi samochodowemu. Koszt wymiany oleju jest niewielki, a cały proces nie trwa dłużej niż 30 minut. W dodatku mechanicy dysponują odpowiednim sprzętem oraz dostateczną wiedzą, aby dobrać odpowiedni olej do naszego pojazdu, zgodnie z zaleceniami producenta. Dodatkowo mechanik zajmie się za nas neutralizacją zużytego oleju. W ten sposób możemy oszczędzić sporo czasu, a także pieniędzy czy stresu związanego z ewentualnymi pomyłkami podczas wymiany.
Przed przystąpieniem do wymiany oleju należy rozgrzać silnik, aby sprawniej usunąć zużyty olej silnikowy. Następnie, przy zgaszonym silniku, trzeba odkręcić korek wlewu oleju oraz podłożyć pojemnik pod filtr oleju, który demontuje się przy pomocy odpowiedniego klucza wraz ze starą uszczelką. Później należy oczyścić miejsce mocowania uszczelki i zamontować nową uszczelkę oraz, w razie potrzeby, wymienić filtr oleju na nowy. Następnie trzeba wyczyścić oraz wkręcić spust i korek spustowy. W tym momencie wlewa się nowy olej, do maksymalnego poziomu wskazanego przez bagnet. Później trzeba uruchomić silnik na kilka minut, aby mógł zassać nowy olej i ponownie go wyłączamy, aby uzupełnić olej do pożądanego poziomu.
Przeczytaj również: Jak często należy wymieniać płyny eksploatacyjne w samochodzie?
Jak często należy wymieniać olej silnikowy?
To kiedy powinna nastąpić wymiana oleju silnikowego, jest informacją podawaną przez producenta pojazdu, wyrażaną w kilometrach. Wielu producentów przy zastosowaniu olejów silnikowych long life zaleca jego wymianę co 30 do nawet 50 tysięcy km przebiegu. Jednakże należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, jak m.in. styl jazdy czy to, w jaki sposób eksploatowany jest samochód. Zdaniem doświadczonych mechaników samochodowych olej silnikowy należy wymieniać najpóźniej po przebyciu od 15 do 17 tysięcy km, a w przypadku pojazdów służących wyłącznie do jazdy miejskiej nawet co 10 do 12 tysięcy km. Po przejechaniu takiej ilości kilometrów olej ulega już zużyciu, tracąc właściwości smarne i antykorozyjne, a także gorzej chłodząc silnik czy niedostatecznie zatrzymując zanieczyszczenia.
W wielu modelach aut o konieczności wymiany oleju przypomina elektronika. Specjalne czujniki umieszczone w pojeździe, monitorujące warunki pracy jednostki napędowej czy stan oleju, alarmują kierowcę o zużyciu oleju przy pomocy kontrolki. Często jednak zdarza się, że elektronika w tej kwestii zawodzi i w praktyce właściciele tych aut skazani są na liczne awarie silnika. Najlepszym sposobem na dopilnowanie terminu wymiany oleju jest wykonywanie regularnych przeglądów, a także niezwłoczna wizyta w warsztacie po przejechaniu ilości kilometrów wskazanej przez mechanika bądź producenta oleju, jeżeli sytuacja ta nie pokrywa się z przeglądem w czasie.
Jak wybrać odpowiedni olej silnikowy?
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów oleju silnikowego. Zgodnie z normą ACEA, można je podzielić ze względu na jakość oleju czy rodzaj jednostki, do którego dany olej jest przeznaczony. Drugim istotnym parametrem jest klasa lepkości, oznaczana liczbą oraz literą W. Pod tym względem możemy wyróżnić oleje silnikowe letnie, zimowe oraz wielosezonowe, przy czym im niższa liczba figuruje przed literą W, tym lepiej wybrany olej radzi sobie z niskimi temperaturami, a im wyższa liczba po literze W, tym lepiej olej sprawdzi się w pracy przy wysokich temperaturach. Dla przykładu najczęściej zalecanym olejem jest ten oznaczony symbolem 10W-40.
Informację o tym, jakiego oleju należy użyć, również przekazuje producent pojazdu. W instrukcji możemy znaleźć dokładne parametry będące wskazówką, który olej silnikowy sprawdzi się najlepiej w przypadku naszego samochodu. Nie znając jednak zaleceń producenta i specyfikacji oleju do naszego auta, możemy skorzystać z mobilnej wyszukiwarki lub poprosić o pomoc mechanika, który dobierze do naszego auta olej o dokładnie takich samych parametrach, jak ten, który dotychczas znajdować się w naszym pojeździe. Mechanik podejmuje decyzję o wyborze odpowiedniego oleju silnikowego na podstawie marki auta, modelu, pojemności silnika, rodzaju paliwa czy rocznika pojazdu.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana