Jak dbać o lakier samochodu? – kilka sposobów
Jakość karoserii w naszym samochodzie to jego wizytówka – pierwsze co się rzuca w oczy. Niestety, karoseria często bywa narażana na zadrapania, odpryski itp. W dodatku niektóre metody czyszczenia powodują matowienie. Jak zatem zabezpieczyć lakier naszego samochodu przed czynnikami zewnętrznymi, tak, aby cieszyć się jego błyszczącym wyglądem, jak najdłużej? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, zapraszamy do lektury.
Co niszczy lakier w naszym samochodzie?
Lakier naszego samochodu przez cały rok jest narażony na szkodliwe czynniki zewnętrzne. W cieplejsze miesiące karoseria atakowana jest przez szkodliwe promienie UV, co powoduje matowienie. Niesprzyjające są również niepozorne, ale liczne owady rozbijające się na masce samochodu podczas jazdy. Natomiast zimą przeciwnikami dobrego stanu lakieru samochodowego są przede wszystkim kawałki lodu i sól drogowa. Rzecz jasna do listy należy dopisać również kamyczki i inne przedmioty, które są w stanie uszkodzić karoserię. Niemałe znaczenie mają także wszelkie opady atmosferyczne (deszcz, śnieg, grad) i zmienna temperatura. Jak sobie skutecznie radzić z tymi wszystkimi przeciwnościami?
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z oferty lakierowania samochodu?
Po pierwsze: odpowiednie mycie auta
Podstawą pielęgnacji naszego samochodu powinno być regularne mycie, ponieważ wszelkiego rodzaju zaschnięty brud z czasem może stać się trudny do wyczyszczenia. Mycie samochodu powinno być pierwszym etapem jakiejkolwiek pielęgnacji karoserii. Jeśli zdecydujemy się na myjnię, to warto skorzystać z wersji bezdotykowej, która wprawdzie wymaga naszego działania, ale jest bezpieczniejsza dla samochodu.
Przeczytaj również: Jak zadbać o estetykę lakieru samochodowego?
Na rynku dostępne są również specjalne szampony do mycia auta, można pomyśleć o ich zastosowaniu – to świetna opcja dla tych, którzy nie mają akurat dostępu do myjki ciśnieniowej. W przypadku zabrudzeń, które trudno usunąć, pomocne może okazać się tzw. glinkowanie, które polega na przecieraniu lakieru specjalną glinką do lakieru.
Przeczytaj również: Jak lakierować samochód?
Po drugie: polerowanie auta
Jeśli jesteśmy w stanie przeznaczyć nieco więcej pieniędzy na pielęgnację, warto zlecić polerowanie samochodu warsztatowi, który zajmuję się tym profesjonalnie. Nie ma problemu, gdy chcemy wykonać polerowanie sami, sprawdza się to jednak w przypadku mniejszych uszkodzeń. Potrzebne do tego będą specjalne środki do polerowania oraz pad polerski. Przed polerowaniem należy dokładnie sprawdzić, czy samochodu jest porządnie umyty.
Na marginesie warto wspomnieć, że wielu zwolenników ma tzw. powłoka ceramiczna, która sprawia, że lakier jest zewnętrznie chroniony przed uszkodzeniami. Warto zastanowić się nad tym wydatkiem, w szczególności biorąc pod uwagę, jak często korzystamy z samochodu.
Po trzecie: woskowanie auta
Jeśli korzystamy z myjni samochodowej, możemy skusić się na woskowanie auta. Zabieg gorącym woskiem tworzy na krótki czas warstwę ochronną na lakierze – to jedna z opcji pielęgnacji. Jednak częściej polecaną, bardziej czasochłonną, ale skuteczniejszą metodą tego typu jest wosk ręcznie nakładany i polerowany. Do tego typu woskowania bardzo pomocne może okazać się urządzenie nazywane polerką elektryczną, która znacznie ułatwia pracę. Woskowanie chroni samochód przed działaniem promieni UV oraz różnego rodzaju zanieczyszczeniami zewnętrznymi.
Alternatywą może stać się oklejanie samochodu specjalną folią, która poza działaniem ochronnym dodaje również walorów estetycznych lub w przypadku samochodów firmowych sprawdza się jako informacja i reklama.
Po czwarte: pasty koloryzujące, kredki i inne
Jeśli mamy do czynienia z poważniejszymi zarysowaniami, z którymi nie poradzi sobie woskowanie, można skorzystać ze specjalnej pasty koloryzującej albo powstałe ubytki potraktować lakierem w lakierni. Na rynku dostępne są również lakiery w sprayu, jednak problematyczne bywa dobranie odpowiedniego koloru do swojego auta. Chętni mogą skorzystać z komputerowego doboru pasującego koloru, ta usługa jest niestety dość kosztowna.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana