Jak holować pojazd na drodze ekspresowej?

Spis treści
- Czy można holować samochód na drodze ekspresowej?
- Oznakowanie miejsca zdarzenia i sposób holowania
- O czym jeszcze pamiętać i czego unikać podczas holowania?
Awaria samochodu może przytrafić się wszędzie, a trzeba przyznać, że drogi szybkiego ruchu i autostrady to najgorsze z możliwych miejsc w takich sytuacjach. Samodzielne holowanie samochodów na autostradach jest zakazane. A jak to wygląda w przypadku dróg ekspresowych? Jak należy postąpić, gdy pojazd zostanie unieruchomiony na takim odcinku drogi? Wyjaśniamy.
Czy można holować samochód na drodze ekspresowej?
W przeciwieństwie do autostrad, holowanie pojazdów na drogach ekspresowych jest dopuszczalne przez osoby prywatne. Nie trzeba w tym celu wzywać specjalistów pomocy drogowej, którzy dysponują specjalnymi pojazdami. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Przede wszystkim, nie wolno przekraczać dozwolonej prędkości, która dla pojazdów holowanych wynosi 60 km/h. Poza tym, niesprawny pojazd powinien mieć zamontowany trójkąt ostrzegawczy, a przypadku słabej widoczności – również światła pozycyjne (nie należy włączać świateł mijania ani awaryjnych).
Przeczytaj również: Rola specjalistycznego sprzętu w skutecznym holowaniu pojazdów
Oznakowanie miejsca zdarzenia i sposób holowania
Sama czynność holowania to nie wszystko, trzeba jeszcze wiedzieć, jak zachować się po wykryciu usterki podczas jazdy na drodze ekspresowej. Po pierwsze, o ile to możliwe, zaleca się zjechać na pobocze, tak aby nie blokować innych uczestników ruchu drogowego. W dalszej kolejności trzeba oznakować miejsce zdarzenia – ustawić trójkąt odblaskowy w odległości ok. 100 m za uszkodzonym autem oraz włączyć światła awaryjne (ewentualnie pozycyjne). Haki i uszy holownicze trzeba przymocować do specjalnie do tego przeznaczonych otworów (nie do wahaczy czy zderzaka). Jeśli nie dysponujemy odpowiednim wyposażeniem, lepiej wezwać pomoc drogową.
Przeczytaj również: Laweta s3 a pomoc drogowa – co warto wiedzieć o dostępności usług 24h/7?
O czym jeszcze pamiętać i czego unikać podczas holowania?
Po rozpoczęciu holowania trzeba pamiętać o wyłączeniu świateł awaryjnych (i jeśli trzeba, zastąpieniu ich pozycyjnymi). Pojazd holowany nie powinien być cięższy od holującego i nie może posiadać automatycznej skrzyni biegów. Zakaz holowania odnosi się też do pojazdów hybrydowych, z napędem elektrycznym, z pneumatycznym i hydropneumatycznym zawieszeniem, a także pojazdów z przyczepą i naczepą. Na terenie Łańcuta i Rzeszowa jedną z firm, która oferuje usługi holowania jest AKŁIS POMOC DROGOWA. Przedsiębiorstwo specjalizuje się też m.in. w awaryjnym otwieraniu i odpalaniu aut oraz w transporcie maszyn.
Przeczytaj również: Zasady holowania pojazdów. Jak to robić zgodnie z przepisami?
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
woj. lubuskie
Pomoc Drogowa ,Autoholowanie, Laweta Słubice
Pomoc drogowa, holowanie pojazdów69-100 Słubice, Żurawia 1A
-
woj. kujawsko-pomorskie
Auto Hol Pomoc drogowa Piotr Jodko
Pomoc drogowa, holowanie pojazdów86-005 Białe Błota, Różana 6
-
woj. pomorskie
Top-Car Auto-Naprawa Pomoc-Drogowa
Pomoc drogowa, holowanie pojazdów84-105 Sławoszynko, Wiosenna 33