Jak holować samochód zgodnie z przepisami?
Znowu martwisz się, co będzie, gdy przytrafi Ci się nagła, uniemożliwiająca dalszą jazdę awaria auta? Ciągle nie masz pewności, czy umiesz holować samochód zgodnie z przepisami? Spokojnie, dotrzesz bezpiecznie na miejsce. Unikniesz też dodatkowego stresu i problemu w postaci mandatu. Warunek jest tylko jeden: przeczytaj uważnie ten tekst.
Kiedy możesz przystąpić do holowania samochodu?
Zastanawiasz się, czy holowanie jest w ogóle zgodne z prawem? Jak najbardziej. Przepisy dotyczące tej specyficznej sytuacji na drodze reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Według jej zapisów można holować samochód, jeśli spełnione są następujące warunki wstępne:
Przeczytaj również: Kiedy skorzystać z pomocy drogowej? Zakres usług
Kierowcy znajdujący się zarówno w pojeździe holującym, jak i holowanym są trzeźwi, a także posiadają ważne prawo jazdy odpowiedniej kategorii (chyba że sposób holowania samochodu wyklucza obecność kierującego).
Przeczytaj również: Zasady holowania pojazdów. Jak to robić zgodnie z przepisami?
Pojazd holowany posiada sprawne układy kierowniczy i hamulcowy (w przypadku samochodu holowanego na połączeniu sztywnym sprawny musi być co najmniej jeden układ hamulców, natomiast jeśli auto holowane jest na połączeniu giętkim – dwa układy; nie można holować auta na połączeniu giętkim, jeśli praca hamulców uzależniona jest od pracy silnika, a ten jest unieruchomiony).
Przeczytaj również: Holowanie na koszt sprawcy kolizji. Czy to możliwe?
Pojazd nie ma przyczepy (naczepy).
Holowany ma być tylko jeden pojazd.
Masa pojazdu holowanego nie jest większa niż masa pojazdu holującego w sytuacji, w której sposób holowania wyklucza potrzebę kierowania samochodem lub użycia hamulców.
Inna funkcja trójkąta
Jeśli przystępujesz do holowania, pamiętaj o podstawowym, choć rzadko używanym wyposażeniu samochodu. Pracownik firmy Navector ze Świdnicy, oferującej m.in. usługę holowania, przypomina:
Odblaskowy trójkąt ostrzegawczy kojarzy się przede wszystkim z awarią auta na drodze. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zgodnie z ustawą każdy holowany pojazd także musi być nim oznaczony. Należy go umieścić z tyłu samochodu, po lewej stronie. Dodatkowo w okresie niedostatecznej widoczności powinny być włączone światła pozycyjne. Jeśli akurat nie posiadasz trójkąta, możesz zastąpić go sygnałami świetlnymi widocznymi dla innych uczestników ruchu.
Zasady ruchu podczas holowania
Odpowiednie wyposażenie i przygotowanie to nie wszystko. W czasie holowania obowiązują określone zasady ruchu i bezpieczeństwa. Musisz wiedzieć, że:
Odległość między pojazdami holującym a holowanym przy połączeniu sztywnym nie może przekraczać 3 m. W przypadku połączenia giętkiego dopuszczalny dystans to od 4 do 6 m.
Dozwolona prędkość podczas holowania to 30 km/h na terenie zabudowanym i 60 km/h na obszarze niezabudowanym.
Pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania nawet w czasie dobrej widoczności.
Samochód holowany musi być połączony z autem holującym w sposób, który wyklucza możliwość odczepienia się w czasie jazdy. Połączenie ma być oznaczone na przemian pasami białymi i czerwonymi albo oznakowane żółtą lub czerwoną chorągiewką.
Holowanie na autostradzie jest niedopuszczalne, chyba że odbywa się przy pomocy przeznaczonych do tego pojazdów do najbliższego zjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.
Jeśli więc zdarzy się sytuacja, w której Twój samochód wymaga holowania, pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy firmy oferującej taką usługę. Nawet na autostradzie!
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana