Jak interpretować oznaczenia olejów napędowych?

Spis treści
- Paliwo płynne do diesli, czyli olej napędowy
- Oznaczenie podstawowych rodzajów olejów napędowych
- Oznaczenia olejów napędowych na stacjach paliwowych
Zróżnicowane potrzeby technologiczne wymagają różnego typu paliw płynnych. Dlatego przemysł petrochemiczny dostarcza wiele produktów sprofilowanych zgodnie z potrzebami konsumentów. Wśród nich jest cała gama olejów napędowych. Przeczytaj, czym charakteryzuje się to paliwo, jakie są jego odmiany i jak interpretować oznaczenia olejów napędowych.
Paliwo płynne do diesli, czyli olej napędowy
Olej napędowy powstaje w procesie rafinacji ropy naftowej. Polega ona na rozdzieleniu ropy naftowej na wiele frakcji, w zależności od temperatury ich wrzenia. Po destylacji olej napędowy składa się z węglowodorów naftenowych, parafinowych i aromatycznych. Mieszanka ta zostaje wzbogacana różnego typu dodatkami uszlachetniającymi, których zadaniem jest poprawienie właściwości oleju napędowego.
Przeczytaj również: Dystrybutor paliwa z identyfikacją pojazdów. Jak to działa?
Oznaczenie podstawowych rodzajów olejów napędowych
Producenci paliw wytwarzają oleje napędowe zróżnicowane pod względem składu chemicznego, od którego zależą parametry paliwa i jego przydatność. Do przygotowania mieszanek stosują oznaczone symbolami oleje napędowe:
-
LON – lekkie,
-
SON – średnie,
-
CON – ciężkie,
-
HON – hydrorafinowane,
-
HCON – z hydrokrakingu,
-
LCO – z krakingu katalitycznego.
Oznaczenia olejów napędowych na stacjach paliwowych
Kierowcy na stacjach paliw spotykają się z oznaczeniami na dystrybutorach oleju napędowego, które określają zawartość innych produktów w mieszance paliwowej. Są to przede wszystkim biokomponenty, wytwarzane na bazie oleju roślinnego. Ich stosowanie jest wymogiem ekologicznym. Oznaczenia należy odczytywać następująco:
-
B7 oznacza paliwo z zawartością do 7% biokomponentów, które nadaje się do wszystkich silników diesla.
-
B10 to paliwo o dopuszczalnej ilość bioestrów na poziomie 10%, które może być używane do starszych silników wysokoprężnych oraz jednostek, do których dopuszczają je
-
XTL jest paliwem całkowicie syntetycznym, produkowanym bez udziału ropy naftowej, najczęściej z biomasy lub węgla i może być stosowane tylko w silnikach do tego paliwa przystosowanych.
Na koniec warto zaznaczyć, że dostawcy paliw, a wśród nich hurtownia paliwa Orion, która zajmuje się sprzedażą benzyn i olejów napędowych dla klientów z Gdyni, Gdańska i Kartuz oraz całego województwa pomorskiego, dostarczają oleje napędowe przystosowane do pór roku, a więc paliwa letnie, zimowe i przejściowe.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
woj. dolnośląskie
Zakład Oznakowania Drogowego ZOD-MARK
Drogi - oznakowanie, sygnalizacja50-430 Wrocław, Świstackiego 30