Jak podłączyć akumulator, żeby go nie uszkodzić?
To, jak podłączyć akumulator może wydawać się proste, ale wymaga znajomości pewnych zasad i zachowania ostrożności. Niezależnie od tego, czy wyjmujemy akumulator jedynie na czas ładowania, czy instalujemy nowe ogniwo do pojazdu, istnieje kilka kluczowych kwestii, które warto wziąć pod uwagę, aby nie doprowadzić do uszkodzeń sprzętu, samochodu i przede wszystkim, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Jak podłączyć akumulator, który jest nowy?
Akumulator jest częścią eksploatacyjną – wraz z tym, jak go używamy, ulega zużyciu. Szacunkowa trwałość akumulatora zależy od wielu czynników, takich jak między innymi sposób eksploatacji, jakość wykonania i użytych materiałów oraz typ ogniwa. Producenci przyjmują, że jest to od 5 do 7 lat. Po tym czasie należy rozejrzeć się za nowym ogniwem. Jeśli już je kupiliśmy, pozostaje wymiana.
Przeczytaj również: Jak wybrać akumulatory do motocykli?
Jak podłączyć akumulator? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Im nowszy samochód, tym trudniej jest prawidłowo podpiąć akumulator. Auta naszpikowane elektroniką wymagają bowiem podtrzymania energii w czasie wymiany, a także późniejszej adaptacji w komputerze pokładowym – bez tych czynności najpewniej pojawią się błędy, a samochód wciąż będzie czytać stary akumulator, jako ten, który został zamontowany. W takich przypadkach lepiej skorzystać z usług serwisu samochodowego.
Przeczytaj również: Za co odpowiadają klemy w akumulatorze?
Inaczej ma się sprawa w przypadku samochodów o nieskomplikowanej budowie, gdzie to, jak podłączyć akumulator, nie jest trudną kwestią. Najpierw należy wymontować stare ogniwo, dbając o zachowanie takich zasad, jak odpowiednia kolejność odpięcia klem, a następnie włożyć w to miejsce akumulator o takich samych lub bardzo zbliżonych wymiarach i go zamontować. Oczywiście pamiętajmy o stosowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa jak rękawice i okulary ochronne. Pomieszczenie, w którym pracujemy, powinno być też dobrze wentylowane i wolne od źródeł ognia.
Przeczytaj również: Co obejmuje serwis akumulatorów?
Jak podłączyć akumulator po ładowaniu?
Jeżeli nie montujemy nowego ogniwa, a jedynie podładowywaliśmy swój akumulator, to, jak podłączyć akumulator, nie powinno być skomplikowane. W samochodach wyposażonych w ogniwa AGM nie ma nawet konieczności demontażu akumulatora na czas ładownia. Jeśli jednak musieliśmy go wyjąć, po naładowaniu umieszczamy w miejscu przeznaczonym na akumulator, montujemy odpowiednimi zabezpieczeniami, dzięki którym ogniwo nie przemieszcza się podczas jazdy, a następnie podpinamy klemy. Niezwykle istotne jest to, aby zachować odpowiednią kolejność podpinania, aby uniknąć zwarcia i awarii akumulatora. Dlatego najpierw przyłączamy klemę na biegun dodatni, a dopiero w kolejnym kroku na ujemny.
Pamiętajmy, że ładować możemy tylko sprawne akumulatory! Jeśli widzimy, że ogniwo jest uszkodzone, należy go odpowiednio zutylizować i pod żadnym pozorem nie próbować podpinać go do prostownika czy innego urządzenia ładującego. Uszkodzonego akumulatora nie powinno się także używać w samochodzie, ponieważ jego błędne działanie może doprowadzić do awarii systemów elektronicznych.
Kupno akumulatora – co trzeba wziąć pod uwagę?
Jeżeli akumulator, który obecnie mamy w pojeździe wymaga wymiany, należy rozejrzeć się za nowym. Przy zakupie baterii samochodowej warto skorzystać z porady profesjonalistów lub zajrzeć do instrukcji obsługi albo po prostu kupić akumulator o takich samych parametrach, jak poprzedni. Wyższa moc akumulatora nie jest korzystna, jeśli samochód jej nie wykorzystuje – zbyt mocny akumulator będzie ciągle niedoładowany, przez co będzie tracić szybciej swoją żywotność.
Pamiętajmy też o tym, aby rozważnie wybrać miejsce zakupu. Akumulatory powinny być przechowywane w suchym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura około 15 stopni Celsjusza. Należy je też okresowo doładowywać, aby były w pełni sprawne i gotowe do pracy. Dlatego najlepiej wybrać sklep, który specjalizuje się w sprzedaży akumulatorów, a nie sklepy wielobranżowe. Takim miejscem jest na przykład internetowy serwis Battery Point, gdzie dodatkowo można zamówić usługę wymiany akumulatora w jednym z warsztatów partnerskich.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana