Jak prawidłowo przechowywać opony?

Przechowywanie opon poza sezonem w znacznym stopniu decyduje o trwałości ogumienia. Nieprawidłowa konserwacja i składowanie w nieodpowiednich warunkach mogą przyczynić się do skrócenia żywotności opon oraz zmiany ich parametrów. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że niewłaściwie przechowywane opony tracą na jakości. W jaki zatem sposób należy zabezpieczyć opony poza sezonem jezdnym?
Zasady prawidłowego przechowywania opon
Podstawową czynnością, o jaką należy zadbać po zmianie ogumienia, jest dokładne oczyszczenie opon przed ich złożeniem we wcześniej przygotowane miejsce. Po umyciu koło należy osuszyć lub poczekać aż wyschnie, a następnie zapakować opony w specjalne pokrowce lub worki. Duży szczelny worek zabezpieczy koła przed wilgocią i ograniczy parowanie olejów z mieszanek gumowych. Dodatkowo osłoni przed brudem i pyłem. Opony nie mogą być przechowywane w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym, ponieważ promieniowanie UV niekorzystnie wpływa na stan ogumienia. Opony powinny być składowane z dala od rozpuszczalników, smarów i paliw oraz silników elektrycznych generujących ozon.
Przeczytaj również: Dlaczego należy wymieniać opony co sezon?
Wymiany opon dokonuje się nie tylko sezonowo, ale także po upływie okresu ich przydatności oraz po stwierdzeniu uszkodzeń lub śladów będących objawem wyeksploatowania ogumienia. W takim przypadku najlepiej udać się do profesjonalnego punktu, jakim jest warszawski serwis aut Motor City. Niewłaściwie przechowywane opony po sezonie mogą nie nadawać się do jazdy, wówczas warto skorzystać z oferty wymiany opon na warszawskiej Białołęce. Zawsze przed kolejnym sezonem opony powinny być sprawdzone przez fachowca, który stwierdzi czy na skutek niewłaściwego przechowywania ogumienie nie straciło na jakości.
Przeczytaj również: Wpływ opon na bezpieczeństwo jazdy
W jakiej pozycji przechowywać opony?
Po przygotowaniu miejsca na składowanie opon oraz ich spakowaniu i zabezpieczeniu pora zadać sobie pytanie: w jakiej pozycji mogą być przechowywane opony? Otóż dopuszczalne jest przechowywanie opon w pozycji stojącej lub leżącej, a także zawieszanie ich na specjalnych hakach. Nie wolno jednak wieszać opon bez felg, ponieważ mogą ulec zniekształceniu i nie nadawać się na następny sezon. Opony bez felg najlepiej jest ustawić pionowo obok siebie, co pozwoli zminimalizować naprężenia, mogące przyczynić się do powstania trwałych odkształceń.
Przeczytaj również: Czym różnią się opony letnie od zimowych?
Z kolei opon z felgami nie można magazynować w pozycji pionowej, ponieważ felga może wywierać trwały i jednostajny nacisk na określony punkt bieżnika. Najlepszym zatem sposobem przechowywania opon z felgami jest ich zawieszenie lub umieszczenie jedna na drugiej.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
woj. mazowieckie
Przemysław Wojciechowski Serwis opon 24h
Samochody - wulkanizacja opon, wyważanie kół05-800 Pruszków, Mickiewicza 49A
-
woj. mazowieckie
Transkor Wulkanizacja Jerzy Kordulasiński
Samochody - wulkanizacja opon, wyważanie kół09-200 Sierpc, Targowa 29
-
woj. podlaskie
Borkowscy Zakład Mechaniki Pojazdowej
Samochody - wulkanizacja opon, wyważanie kół16-300 Augustów, Jeziorna 35