Jak przebiega wymiana szyby czołowej samochodu?

Wymiana przedniej szyby w samochodzie to niełatwy proces. Można zdecydować się na jego wykonanie w swoim garażu z pomocą znajomego, trzeba jednak liczyć się z tym, że efekt może nie być zadowalający. Za to udanie się do mechanika albo innej firmy specjalizującej się w tym zakresie gwarantuje wysoką jakość wykonanej pracy przy użyciu odpowiednich narzędzi, które nie uszkodzą ani szyby, ani samochodu.
Jak wygląda wymiana przedniej szyby w samochodzie?
Przednia szyba auta jest ciężka, do tego przy jej przenoszeniu nie można jej uszkodzić lub stłuc. Dlatego w procesie jej wymiany bierze udział najczęściej co najmniej dwuosobowy zespół. Całość należy rozpocząć od zabezpieczenia środka samochodu, w tym foteli, kierownicy oraz kokpitu. Następnie trzeba:
Przeczytaj również: Zasadnicze różnice między myjnią a auto detailingiem
- usunąć elementy zabezpieczające starą szybę,
- wyciąć szybę,
- usunąć szybę za pomocą specjalistycznych przyssawek,
- oczyścić karoserię z resztek kleju i innych zanieczyszczeń.
Do tak przygotowanego samochodu można zamontować szybę. Najczęściej trzeba zakupić ją oddzielnie, chyba że jej koszt jest już wliczony w cenę usługi wykonywanej u mechanika.
Przeczytaj również: Dlaczego warto wybrać samochód marki Volvo?
Kiedy samochód jest już oczyszczony, w miejsce szyby można wprowadzić klej. Następnie za pomocą tych samych przyssawek dopasowuje się szklany element na swoje miejsce. Może zrobić to jedna osoba, ale dobrze, żeby druga stanęła obok i informowała, czy szkło znajduje się na swoim miejscu. Tak przymocowaną szybę należy zabezpieczyć i zostawić do czasu, aż zacznie działać klej. Może to trwać do kilku dni, przez ten czas nowa część nie powinna być dotykana czy przesuwana, a samochód używany. Kiedy szkło będzie już wklejone, można przygotować pojazd do jazdy np. oczyścić wcześniej zabezpieczone elementy wyposażenia.
Przeczytaj również: Czy oddanie auta na skup jest opłacalne?
A co, jeśli szyba nie zostanie umieszczona prawidłowo?
Szybę można wstawiać samodzielnie, ale co do zasady lepiej zatrudnić do tego fachowców, na przykład firmę Speed Glass. To dlatego, że źle zamontowana może sprawiać sporo problemów w przyszłości. Do najpoważniejszych z nich zalicza się:
- przeciekanie, a w konsekwencji rdzewienie karoserii,
- nieszczelność,
- świszczenie podczas jazdy,
- zwiększone ryzyko pęknięcia,
- nieprawidłowe działanie systemu uruchamiania poduszki powietrznej,
- problemy z działaniem systemu ogrzewania i klimatyzacji.
Problemy, które mogą pojawić się w wyniku źle wstawionej szyby, bardzo często zagrażają zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet życiu kierowcy i pasażerów. Dlatego nie należy lekceważyć procesu montażu i nie oszczędzać na nim niepotrzebnie.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
woj. śląskie
Klinika Samochodowa Toma Sp. z o.o.
Samochody - stacje obsługi, mechanicy40-606 Katowice, Kolejowa 58
-
woj. dolnośląskie
Lkw Serwis aut ciężarowych Zenon Zawada
Samochody - stacje obsługi, mechanicy51-129 Wrocław, Lekarska 4-6
-
woj. mazowieckie
Zor Auto Sylwia Długosz-Zorska
Samochody - stacje obsługi, mechanicy05-080 Mościska, 3 Maja 28