Jak przygotować się do montażu instalacji gazowej w samochodzie?

Spis treści
- Zaznajomienie się z normami prawnymi i przepisami
- „Czy będę miał gdzie zatankować?
- Czy w każdym samochodzie można zainstalować auto gaz?
- Dobór właściwych komponentów
Auto gaz w samochodzie to niższe ceny paliw i mniejsza emisja szkodliwych substancji do środowiska. Trudno się zatem dziwić, że coraz większa liczba polskich kierowców decyduje się na zainstalowanie butli gazowej w pojeździe. Przed montażem, wielu z nich zastanawia się jednak, w jaki sposób przygotować się do niego. Wyjaśniamy, na co wówczas trzeba zwrócić uwagę.
Zaznajomienie się z normami prawnymi i przepisami
Pierwszym etapem przygotowania do montażu instalacji gazowej w samochodzie jest zapoznanie się z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz normami technicznymi. W Polsce istnieje wiele aktów prawnych oraz norm regulujących kwestie związane z montażem i eksploatacją instalacji LPG. Należy mieć również na uwadze normy europejskie.
Przeczytaj również: Zbiorniki LPG - Rodzaje i odpowiedni dobór
Obowiązek ten spoczywa przede wszystkim na producentach i instalatorach, jednak nie zaszkodzi znać prawo obowiązujące w tym zakresie. Znajomość przepisów prawa pozwoli nam lepiej zrozumieć proces montażu instalacji gazowej oraz kontrolować jakość pracy wykonanej przez warsztat. Poza tym nieprawidłowo zamontowana instalacja gazowa może stanowić niebezpieczeństwo.
Przeczytaj również: Auto gaz jako alternatywa dla tradycyjnych paliw – zalety i wady
„Czy będę miał gdzie zatankować?
Mniej doświadczeni kierowcy mogą obawiać się tego, czy po montażu auto gazu znajdą stację z dystrybutorem dostarczającym paliwo gazowe. Nie ma się czego bać. W Polsce istnieje rozbudowana sieć stacji LPG, które są regularnie zaopatrywane przez takie podmioty, jak dystrybutor gazu płynnego Gal-Gaz, zatem nie będziesz zmuszony do nerwowego ich szukania.
Przeczytaj również: Pierwsze tankowanie LPG. Jak robić to właściwie?
Czy w każdym samochodzie można zainstalować auto gaz?
To pytanie zadaje sobie wielu kierowców przed montażem auto gazu. Otóż przytłaczająca większość samochodów może posiadać instalację gazową, jednak są ku temu wyjątki. Nie w każdym przypadku taki zabieg będzie opłacalny dla kierowcy, nawet biorąc poprawkę na średnio niższe ceny gazu LPG na stacjach w porównaniu z innymi paliwami.
Większość mechaników jest zgodnych, że montaż instalacji na gaz lepiej się opłaca w pojazdach benzynowych niż w dieslach. Nadto, czasem samochód ma tak specyficzną budowę, że koszt zakupu i montażu instalacji LPG byłby tak kosztowny, że aż summa summarum nierentowny. Koniecznie skonsultuj się z dobrym mechanikiem, żeby to wszystko ustalić.
Dobór właściwych komponentów
Porozmawiaj z instalatorem o odpowiednim doborze komponentów. Na rynku dostępne są różne rodzaje instalacji LPG, które różnią się między sobą np. sposobem wtrysku gazu, typem reduktora czy zastosowanym systemem sterowania. Wybór właściwego zestawu komponentów, posiadających wymagane certyfikaty, powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb i parametrów naszego samochodu.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
woj. warmińsko-mazurskie
Krysgum
Samochody - stacje obsługi, mechanicy10-688 Olsztyn, gen. Władysława Sikorskiego 4
-
woj. śląskie
Klinika Samochodowa Toma Sp. z o.o.
Samochody - stacje obsługi, mechanicy40-606 Katowice, Kolejowa 58
-
woj. mazowieckie
Autocom Bis Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów
Samochody - diagnostyczne usługi01-258 Warszawa, Wolska 225