Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii B?
Posiadanie prawa jazdy jest ogromnym udogodnieniem, ponieważ możemy samodzielnie poruszać się z miejsca na miejsce. To także powszechne wymaganie w wielu miejscach pracy. Zanim ruszymy na drogę, musimy odbyć kurs. Może do niego przystąpić każda pełnoletnia osoba lub taka, która jest 3 miesiące przed osiągnięciem pełnoletniości. Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej, a na jego zakończenie odbywa się egzamin państwowy.
Kurs na prawo jazdy B – część teoretyczna
Teoria jest podstawą, bez której żaden przyszły kierowca nie może ruszyć na ulice. Jest to minimum 30 godzin lekcyjnych w formie wykładów. Podczas nich, kursant uczy się znaków drogowych, zasad kierowania pojazdem oraz poruszania się w ruchu drogowym. Co więcej, w części teoretycznej przyszły kierowca poznaje swoje prawa i obowiązki oraz pierwszą pomoc w razie wypadku na drodze.
Przeczytaj również: Jak dużą przyczepę można ciągnąć z prawem jazdy kat. B?
„Ta część kursu jest bardzo ważna i chociaż każdy młody kierowca chce przejść do jazdy na ulicach, nie można jej lekceważyć. Na wykładach poznaje się powszechne sytuacje, które mogą pojawić się nie tylko na egzaminie, ale w prawdziwym życiu. Wiedza zdobyta w tej części kursu sprawdzana jest egzaminem teoretycznym, który odbywa się przed praktyką”. – mówi specjalista z Ośrodka Szkolenia Kierowców „Lider”.
Kurs na prawo jazdy B – część praktyczna
W części praktycznej początkujący kierowca musi odbyć 30 godzin jazdy w ruchu drogowym pod okiem instruktora jazdy. Kurs prawa jazdy B odbywa się w mieście, aby wyćwiczyć umiejętności poruszania się w ruchu drogowym, na różnego typu skrzyżowaniach i sygnalizacjach świetlnych, których nie ma w mniejszych miastach. Podczas tej części szkolenia, początkujący kierowca uczy się też parkowania prostopadłego i równoległego oraz dobrych nawyków przed jazdą (np. dostosowania lusterka i fotela), jak i podczas niej. Część czasu przeznaczona jest oczywiście na ćwiczenia na placu manewrowym, co przydaje się na egzaminie i podczas jazdy w terenie. Jeśli kursant potrzebuje więcej czasu na ćwiczenia, można dokupić dodatkowe godziny. W końcu pewność siebie na drodze oraz dobrze opanowane umiejętności są najważniejsze na egzaminie i po nim.
Przeczytaj również: Dla kogo prawo jazdy kat. C i C+E?
Egzamin na prawo jazdy kategorii B
Po zakończeniu kursu przychodzi moment egzaminu, który jest zdecydowanie najbardziej emocjonujący. Składa się on z 2 części. Na początku egzaminator legitymuje kierowcę, który następnie musi pokazać swoje umiejętności na placu manewrowym. Są to:
- Czynności kontrolno-obsługowe,
- Przygotowanie do jazdy (ustawienie lusterek, fotela itd.)
- Jazda po łuku,
- Ruszanie na wzniesieniu.
Egzaminowany musi wykazać się też znajomością rodzajów oświetlenia pojazdu i płynów eksploatacyjnych. Jeśli wszystkie zadania zostaną wykonane poprawnie, czas na włączenie się do ruchu drogowego. Ta część trwa ok. 40 minut. Na początku, kierowca musi wjechać na drogę z obiektu przydrożnego. Jazda odbywa się drogami jednokierunkowymi. Sprawdzane są przejazdy przez różnego typu skrzyżowania, hamowanie, przejazd przez przejście dla pieszych, parkowanie, zawracanie, wykonanie manewrów omijania i wyprzedzania. Jeśli na trasie występują przystanki tramwajowe, autobusowe lub torowiska testowane jest zachowanie podczas przejazdu obok nich.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana