Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii B?
Niemal każda osoba, która ukończy 18 rok życia, pragnie jak najszybciej zdać prawo jazdy. Aby przystąpić do egzaminu, którego pozytywny wynik uprawnia do kierowania pojazdami, konieczne jest wzięcie udziału w szkoleniu. Z kolei każdy kurs przygotowujący do egzaminu podzielony jest na część teoretyczną oraz praktyczną. Jak wygląda szkolenie na prawo jazdy kat. B? Wyjaśniamy!
Jak zapisać się na kurs prawa jazdy?
Na szkolenie z zakresu kierowania pojazdami osobowymi może zapisać się każda osoba, która ukończyła 18 rok życia lub która jest 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku. Do egzaminu można przystąpić miesiąc przed 18 urodzinami, niemniej jednak w przypadku pozytywnego wyniku, dokument zostanie wydany dopiero w dniu urodzin.
Do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy kat. B konieczne jest uzyskanie Profilu Kandydata na Kierowcę, nazywanego PKK. W tym celu trzeba udać się do lekarza uprawnionego do badania kierowców, który wystawi stosowne oświadczenie. Następnie wraz z fotografią należy dostarczyć je do urzędu miasta lub starostwa zgodnego z miejscem zameldowania.
Przeczytaj również: Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy?
Część teoretyczna kursu na prawo jazdy kat. B
Pierwsza część szkolenia składa się z wykładów oraz ćwiczeń, które łącznie trwają 30 godzin lekcyjnych. W ich trakcie uczestnicy zaznajamiają się z teorią dotyczącą zasad prowadzenia i obsługi pojazdów. Oprócz tego uczą się przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Część teoretyczna zazwyczaj kończy się egzaminem wewnętrznym, po którego zdaniu kursant może przystąpić do części praktycznej.
Przeczytaj również: Egzamin na prawo jazdy. Najpopularniejsze błędy
Jak wygląda część praktyczna kursu na prawo jazdy?
Część praktyczna trwa 30 godzin zegarowych i opiera na nauce jazdy w specjalnie przystosowanym samochodzie nazywanym potocznie „elką”. Jazdy natomiast odbywają się pod okiem doświadczonego instruktora z Ośrodka Szkolenia Kierowców Iwona w Kędzierzyn-Koźlu. Na samym początku kursanci zapoznają się z konstrukcją samochodu, m.in. pedałem gazu, sprzęgłem, hamulcem, światłami oraz tym, co znajduje się pod jego maską.
Jazda za kierownicą rozpoczyna się od zamkniętych placów manewrowych, na których uczestnicy uczą się poruszania się po łuku i ruszania pod górę. Następnie jazdy prowadzone są w warunkach ulicznych, w związku z czym kursant ma szansę przećwiczyć poznane podczas zajęć teoretycznych zasady oraz przepisy ruchu drogowego. Dzięki obecności wykwalifikowanego instruktora oswaja się on z prowadzeniem auta, a także uczy się prawidłowych reakcji w skomplikowanych sytuacjach na drodze.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana