Jak zamontować resory do przyczepki samochodowej?

Każdy pojazd powinien zapewniać komfort jazdy. Z tego powodu warto chronić go przed nadmiernymi wstrząsami, które mogłyby być nieprzyjemne dla kierowcy, a także niebezpieczne dla przewożonego ładunku. Szczególnie istotne jest to w przypadku pojazdów, które narażone są na duże obciążenia. Niezwykle istotne jest zatem, aby zapewnić im dobrą amortyzację, za którą odpowiadają m.in. resory. Dowiedz się, jak zamontować resory do przyczepki samochodowej i zadbaj o wygodną jazdę.
Resory - co to takiego?
Resory do przyczep to elementy zawieszenia, które mają za zadanie łagodzenie drgań związanych z jazdą po nierównej powierzchni. Ich konstrukcja przypomina sprężynę. Składają się one z blach wykonanych ze stali sprężynowej, która dzięki poddaniu odpowiedniej obróbce cieplnej po odkształceniu wraca do początkowej pozycji. Właściwości sprężynujące resorów łagodzą wstrząsy, co wpływa na komfort jazdy i bezpieczeństwo ładunku, a także chroni elementy zawieszenia przed nadmiernym zużyciem. Resory pełnią ważną funkcję, ponieważ zapobiegają gwałtownemu zerwaniu przyczepności opony z nawierzchnią po najechaniu na nierówności. Z tego powodu powinny się one znaleźć w każdym pojeździe, szczególnie zaś w takim, który poddany jest obciążeniu.
W przyczepkach najczęściej stosowane są resory piórowe. O to, w jaki sposób są one skonstruowane zapytaliśmy przedstawiciela sklepu z częściami do przyczep.
Resory piórowe składają się kilku blach nazywanych piórami. Połączone są one ze sobą za pomocą śrub ustalających oraz opasek stalowych, co zapobiega ich przesuwaniu się pomiędzy sobą. Ich konstrukcja przypomina łuk, co zostało osiągnięte dzięki temu, że każde pióro jest mniejsze od poprzedniego, a także odpowiednio wygięte. Kiedy pojazd najedzie na przeszkodę pióra resoru ulegają ściśnięciu, przejmując na siebie energię. Dzięki temu nie jest ona przenoszona na nadwozie, twierdzi nasz rozmówca.
Montaż resorów piórowych do przyczepki
Resory montowane są do sztywnej osi pojazdu lub mostu napędowego za pomocą strzemion. Są one także połączone z nadwoziem z jednej strony dzięki użyciu tulei resora, z drugiej zaś na specjalnym wieszaku. Jako że specyfika pracy resora wymaga, aby w czasie jazdy ulegał on wydłużeniu i skróceniu. Z tego powodu nie może być on zamontowany na stałe. Stosuje się zatem dwa rozwiązania, które zapewniają mu swobodę ruchu. Jednym z nich jest zastosowanie ruchomego wieszaka, drugim zaś podwieszenie resora w luźnym uchwycie. Ważne jest również, aby zamontować resor pod osią. W takiej sytuacji należy pamiętać jedynie o tym, aby zamontować gumowe odboje, które zapobiegną uderzaniu osi w skrzynię ładunkową.
Prawidłowy montaż resorów do przyczepki samochodowej to gwarancja bezpiecznej i komfortowej jazdy. Dzięki niemu zwiększa się przyczepność do podłoża, a wszelkie drgania są łagodzone, co zapobiega ewentualnemu uszkodzeniu przewożonego ładunku.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
woj. mazowieckie
Ząbek Mieczysław Złomowanie Ekologiczne Samochodów
Samochody - złomowanie26-900 Brzeźnica 108
-
woj. kujawsko-pomorskie
Biuro Projektowo Techniczne Frt Sławomir Witek
Drogi - oznakowanie, sygnalizacja88-300 Mogilno, Prusa 34
-
woj. kujawsko-pomorskie
LUKASEN Łukasz Niemczewski
Samochody - ciężarowe, dostawcze86-014 Kruszyn, Osówiecka 4 lok. 3