Jakie dokumenty są niezbędne, aby zarejestrować auto z instalacją LPG i „wbić gaz” w dowód rejestracyjny?

Spis treści
- Po pierwsze – skolekcjonuj dokumenty
- Drugi przystanek – wydział komunikacji
- Coroczne badanie techniczne
- A co z ubezpieczeniem?
Realne oszczędności oraz troska o środowisko naturalne – to główne przesłanki, które sprawiają, że decydujemy się na montaż instalacji LPG. Te argumenty muszą być naprawdę przekonujące, bo obecnie po polskich drogach jeździ grubo ponad 3 mln samochodów napędzanych autogazem. Chciałbyś dołączyć do tego grona? W takim razie, poza montażem instalacji, będziesz musiał zająć się też papierkową robotą. Podpowiadamy, jakie dokumenty są potrzebne, aby zarejestrować pojazd na gaz.
Po pierwsze – skolekcjonuj dokumenty
Zakończenie montażu instalacji LPG to wbrew pozorom nie koniec, a właściwie początek Twojej przygody z legalną jazdą na gazie. W warsztacie, gdzie został założony autogaz, otrzymasz cały zestaw dokumentów, które będą Ci niezbędne, abyś mógł zarejestrować swój pojazd. Oto, co powinieneś dostać:
Przeczytaj również: Pierwsze tankowanie LPG. Jak robić to właściwie?
-
świadectwo homologacji sposobu montażu,
-
certyfikat na zbiornik gazowy, zwany potocznie paszportem butli, który jest poświadczeniem badania oraz dopuszczenia do eksploatacji zbiornika przez Transportowy Dozór Techniczny,
Przeczytaj również: O czym należy pamiętać podczas serwisowania instalacji LPG?
-
fakturę za wykonaną usługę – na rachunku powinien widnieć tzw. numer nadwozia, czyli VIN, oraz numer rejestracyjny pojazdu, o ile Twój samochód jest już zarejestrowany.
Przeczytaj również: Kiedy wykonać przegląd samochodu ciężarowego?
Pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest dokładne sprawdzenie, czy wszystkie dane w przekazanych dokumentach są prawdziwe – lepiej upewnij się, czy w VIN nie wkradł się żaden błąd, a numer ze zbiornika gazowego jest zgodny z tym, który znajduje się w nowym paszporcie.
Przeoczenie jakichkolwiek nieścisłości sprawi, że zalegalizowanie nowej instalacji będzie utrudnione, gdyż wymagać będzie powrotu do warsztatu i poprawy dokumentów, co wymaga czasu, a ten jak wiemy, jest dziś na wagę złota. – tłumaczy ekspert firmy Zenit, producenta samochodowych instalacji gazowych.
Drugi przystanek – wydział komunikacji
Kiedy odbierzesz już wszystkie dokumenty, to pozostanie Ci udać się do lokalnego wydziału komunikacji. Wizyta w urzędzie nie powinna być stresująca – na miejscu otrzymasz jedynie darmowy wpis adnotacji o montażu instalacji gazowej do dowodu rejestracyjnego. To właśnie na podstawie tej sygnatury zostanie ona oficjalnie zalegalizowana. Nie musisz się przy tym martwić o konieczności wyrabiania nowego dowodu – ten dokument to na szczęście nie dowód osobisty i można do niego dopisywać różne informacje bez żadnych ograniczeń (no, chyba że po prostu skończy się już w nim miejsce). Po złożeniu wniosku, w Twoim dowodzie będzie widniała nowa adnotacja – „Gaz”, „LPG” lub „Przystosowany do zasilania gazem”. Aby Twoje odwiedziny w wydziale komunikacji były jednak owocne, to musisz zabrać ze sobą pokaźną liczbę dokumentów. Lepiej przygotuj sobie teczkę, bo będziesz musiał zabrać:
-
świadectwo homologacji sposobu montażu (w wersji oryginalnej),
-
rachunek z warsztatu, gdzie montowałeś instalację,
-
dowód rejestracyjny,
-
kartę pojazdu (o ile takową posiadasz),
-
dowód tożsamości,
-
upoważnienie (ten papierek będzie Ci potrzebny, jeżeli nie jesteś jedynym właścicielem auta; inna opcja to przyprowadzenie drugiego posiadacza we własnej osobie).
Radzimy, żebyś nie zwlekał z wizytą w urzędzie – masz na to 30 dni od terminu zamontowania gazu. Po przekroczeniu tego czasu może zostać nałożona na Ciebie kara w postaci mandatu karnego. Istnieje również prawdopodobieństwo rutynowej kontroli drogówki – jeżeli wtedy okaże się, że przegapiłeś termin, to policja zatrzyma Twój dowód rejestracyjny. Zaufaj nam, lepiej załatwić wszystko od ręki i mieć to z głowy.
Coroczne badanie techniczne
Instalacja zamontowana? Dokumenty wypełnione? Świetnie, ale to jeszcze nie wszystko. Po wykonaniu wszystkich poprzednich kroków musisz jeszcze pamiętać, żeby instalacja LPG w Twoim samochodzie była poddawana corocznym przeglądom technicznym. Tutaj również będziesz potrzebował kilku papierków – odwiedzając serwis, musisz mieć przy sobie wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu oraz paszport butli. Wiemy, że po roku wspomniane dokumenty mogły Ci się gdzieś zapodziać – nie bój się, nie jesteś sam. W takim wypadku konieczne będzie wyrobienie duplikatów. Gdzie musisz się udać? Wyciąg z homologacji dostaniesz w warsztacie, gdzie instalowałeś gaz, z kolei odbitkę certyfikatu zbiornika otrzymasz od jego producenta. Dlatego polecamy przechowywać dokumenty jednym miejscu.
A co z ubezpieczeniem?
Wszystkie formalności zrobione, ale zastanawiasz się, czy powinieneś poinformować o instalacji LPG swojego ubezpieczyciela? Uspokajamy – nie masz takiego obowiązku. Jedynym wyjątkiem jest posiadanie polisy Auto Casco. Dlaczego? Ponieważ po zamontowaniu nowego systemu wartość Twojego samochodu rośnie – gdyby doszło więc do wypadku, to koszt ewentualnej naprawy autogazu nie zostałby Ci po prostu zwrócony.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
woj. dolnośląskie
Lkw Serwis aut ciężarowych Zenon Zawada
Samochody - stacje obsługi, mechanicy51-129 Wrocław, Lekarska 4-6
-
woj. świętokrzyskie
Regro Robert Puczka
Samochody - regeneracja podzespołów25-217 Kielce, gen. Hauke Bosaka 10
-
woj. śląskie
Diesel Serwis Ścierski
Samochody - stacje obsługi, mechanicy43-200 Pszczyna, Szarych Szeregów 8
-
woj. dolnośląskie
Auto Elektro Klima Daniel Mazurkiewicz
Samochody - regeneracja podzespołów50-541 Wrocław, al. Armii Krajowej 53 lok. E