Montaż LPG w samochodzie – zasady postępowania
Samochody na gaz stają się coraz popularniejsze. Wielu kierowców decyduje się na ten rodzaj zasilania z powodu niskiej ceny gazu w stosunku do benzyny czy ropy. Samochody jeżdżące na gaz mają swoją specyfikę i trzeba o nie szczególnie dbać. Już na etapie zakładania instalacji konieczne jest stosowanie się do twardych zasad. Jak dobrze przygotować montaż instalacji gazowej?
Co sprawdzić przed samym montażem instalacji LPG?
Każda firma zakładająca instalacje LPG do samochodów przed przystąpieniem do pierwszych czynności powinna skontrolować ogólny stan pojazdu, a szczególnie jego układ wydechowy. Przede wszystkim jednak przedmiotem zainteresowania powinna być jednostka napędowa. Jakiekolwiek nieprawidłowości w tych układach, a zwłaszcza w zapłonie silnika, mogą uniemożliwić zamontowanie instalacji LPG, przynajmniej do czasu naprawienia usterek.
Przeczytaj również: Montaż LPG w aucie. Kiedy to się opłaca?
Prawidłowe dobieranie podzespołów
Najważniejszym elementem układu jest odpowiedni sterownik. Musi być on dobierany do parametrów jednostki napędowej. Innymi ważnymi częściami są wtryskiwacze, które muszą być dopasowane do sposobu i czasu wtrysku paliwa podczas wolnych obrotów silnika. Istotny jest też kompatybilny reduktor. Wszystkie te czynności wymagają ogromnej i szczegółowej wiedzy ekipy montującej, dlatego przy zakładaniu w aucie instalacji LPG koniecznie trzeba polegać na autoryzowanych warsztatach.
Przeczytaj również: Gdzie zamontować instalację LPG do samochodu?
Następnym krokiem jest ustalanie miejsca, gdzie znajdować się będzie wlew gazu. Musi być on na tyle dostępny, aby umożliwiał pobieranie tego paliwa ze specjalnych stacji, gdzie dostawcami są firmy dystrybuujące gaz, takie jak Bar-GAZ.
Przeczytaj również: Gaz w aucie - za i przeciw
Rzetelna firma tego typu sporządza również protokół, w którym opisany jest dokładny stan techniczny samochodu przed instalacją. Taki dokument potrzebny jest w przypadku ewentualnych, późniejszych sporów.
Zasady rozmieszczenia poszczególnych części układu
Mimo że obowiązują ogólne zasady rozmieszczenia poszczególnych podzespołów instalacji gazowej w aucie, to i tak każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie. Montaż instalacji LPG może się różnić w poszczególnych markach i typach samochodów. Przy wszystkim trzeba jeszcze wziąć pod uwagę taki dostęp do urządzeń, aby możliwa była ewentualna naprawa czy serwisowanie.
Jazda testowa
Zainstalowanie wszystkich urządzeń to nie koniec procedur związanych z instalacją LPG. Podczas jazdy testowej trzeba dokonać regulacji układu. Polega to na pełnej kalibracji sterownika oraz na zwróceniu uwagi, czy praca reduktora jest poprawna. Tylko taki sposób wyregulowania instalacji daje możliwość komfortowego używania instalacji gazowej w samochodzie.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana