Na co zwrócić uwagę kupując dywaniki samochodowe?
Porządek we wnętrzu auta, to dla niemal każdego właściciela podstawa użytkowania pojazdu. Kluczowe jest przywitanie pasażerów w czystym i zadbanym samochodzie. To nie tylko wpływa na efekt wizualny, ale także na komfort jazdy i stan techniczny auta. O każdej porze roku nietrudno o zabrudzenia oryginalnej wykładziny, dlatego warto wyposażyć się w przydatne dywaniki samochodowe. Z racji ich różnorodności wybór należy odpowiednio przemyśleć.
Rodzaje dywaników samochodowych występujących w sprzedaży
Na rynku dostępna jest niezliczona liczba modeli dywaników, które różnią się m.in. kształtem czy też rodzajem materiału. W takiej sytuacji wybór może okazać się trudniejszy niż mogłoby się wydawać. Należy pamiętać, że dywaniki do samochodu muszą być dopasowane do posiadanego przez nas modelu. Przestrzenie na nogi kierowcy muszą zostać odpowiednio pokryte, w przeciwnym wypadku dywanik, który np. dostanie się pod pedały może doprowadzić do ich blokady, a w konsekwencji do poważnego wypadku na drodze.
Producenci obecnie na rynku udostępniają dwa główne rodzaje dywaników. Jedne są wykonane z weluru, a drugie z gumy. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, stąd też wybór uzależniony jest od potrzeb właściciela pojazdu. W praktyce wybór między gumowymi a welurowymi dywanikami sprowadza się do dwóch pytań, czy może warto postawić na użyteczność? A może najistotniejszy jest dla nas jest styl wnętrza samochodu?
Trwałe i łatwiejsze w czyszczeniu dywaniki gumowe
Ten rodzaj dywaników samochodowych wykonany jest z tworzywa sztucznego najczęściej w kolorze czarnym. Gumowe osłony na wykładzinę wnętrza auta w szczególności sprawdzają się w okresie jesienno-zimowym (sprawdź: dywaniki gumowe w mkn-moto). Niestety często bywa tak, że ich estetyka pozostawia wiele do życzenia. Ponadto są stosunkowo ciężkie. Jednak podstawowym walorem gumowych dywaników jest to, że nie przepuszczają wody. Nawet podczas ulewy nie trzeba martwić się zabrudzonymi butami.
Oprócz tego, ich mycie nie sprawia żadnych problemów. Wystarczy posłużyć się podstawowymi środkami myjącymi, a później pozostawić gumowy dywanik do wyschnięcia. W sprzedaży dostępne są ich dwa warianty – korytkowe oraz standardowe. Pierwsze z nich są w stanie zgromadzić sporą ilość wody, głównie za sprawą różnej wysokości rantów, które uniemożliwiają jej wylanie. Z kolei drugie należy częściej opróżniać, lecz wyglądają estetyczniej, z racji braku dodatkowych gumowych skrzydełek. Warto zaznaczyć, że w obu przypadkach tworzywo jest odporne na ścieranie i wiele rodzajów zabrudzeń.
Wybierane ze względu na prezencję – dywaniki welurowe
Trafiają na podłogę pojazdów z powodu swojego estetycznego wykonania. Doskonale chronią wykładzinę samochodu, a do tego świetnie się prezentują. Kupując welurowe dywaniki oprócz koloru możemy wybierać spód i gramaturę (sprawdź: dywaniki welurowe w mkn-moto). Zwłaszcza ten ostatni czynnik warunkuje ich jakość, im materiał jest gęstszy, tym z lepszym produktem mamy do czynienia.
Dywaniki welurowe również charakteryzują się odpornością na wnikanie zanieczyszczeń, jak i na przetarcia czy blaknięcia kolorów. Nie nagrzewają się i są przyjemne w dotyku, nie wydzielają też zapachu gumy. Są jednak zdecydowanie droższe od swoich gumowych odpowiedników i trudniejsze w czyszczeniu.
Analizując oferowane przez producentów dywaniki nie w sposób wybrać jedno słuszne rozwiązanie. Tak naprawdę najlepiej wyposażyć się w dwa komplety, po jednym z każdego rodzaju. Gumowe sprawdzą się w okresie jesienno-zimowym, a wiosną i latem niewątpliwie lepszym wyborem będą dywaniki welurowe.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana