Na czym polega chiptuning i jakie daje efekty?

Kto nie lubi poczuć satysfakcji z dynamicznej jazdy, dużych przyspieszeń i perfekcyjnej pracy silnika, ten z pewnością ma chłodny stosunek do motoryzacji. Wszyscy pasjonaci, dla których własna maszyna jest oczkiem w głowie, już dokonali odpowiednich modyfikacji lub je w najbliższym czasie planują. Jeśli jesteś jednym z nich, dowiedz się, na czym polega chiptuning i jakie daje efekty?
Chiptuning, czyli radość z jazdy
Chiptuning pozwala na indywidualną i uwzględniającą preferencje kierowcy modyfikację silnika pojazdu. Zmienione zostają parametry pracy silnika, dzięki temu osiąga on większy moment obrotowy i wyższą moc. Optymalizacja parametrów jednostki napędowej powoduje także mniejsze zużycie paliwa i dłuższą żywotność silnika. Wszystkie te zmiany są na tyle odczuwalne, że wyraźnie wpływają na dynamikę jazdy i niezawodność pojazdu. Jazda autem po chiptuningu jest jak przesiadka z pociągu osobowego do ekspresu. Tuning elektroniczny można przeprowadzać w różnego typu pojazdach, od samochodów osobowych, poprzez auta typu SUV i VAN, aż po pojazdy użytkowe takie jak pickupy, auta dostawcze czy ciągniki siodłowe.
Na czym polega chiptuning silnika?
Jak wyjaśniają eksperci firmy tuningowej Performance Lab, która działa w regionie Staszowa i Buska Zdrój, chiptuning polega na ingerencji w ustawieniach modułu ECU (Engine Control Unit). W samochodach fabrycznych moduł sterujący dostrojony jest standardowo i optymalnie. Producenci samochodów pozostawiają jednak duży margines, który można wykorzystać na modyfikację. Zmiany wprowadzone w pamięci komputera pojazdu pozwalają na pełne i bezpieczne wykorzystanie potencjału silnika. Ważne jest jednak aby chiptuning wykonywany był przez renomowane firmy, które nie tylko zdobyły duże doświadczenie, ale także dysponują zaawansowanymi technologicznie hamowniami.
Jakie korzyści wynikają z chiptuningu?
Modyfikacja oprogramowania komputera odpowiedzialnego za sterowanie jednostką napędową pozwala na zmianę charakterystyki jej pracy. Chiptuning umożliwia uzyskanie:
- większej mocy silnika,
- większego momentu obrotowego silnika,
- większej prędkości maksymalnej,
- mniejszego średniego spalania,
- poprawy elastyczności pracy silnika,
- lepszego wykorzystania potencjału silnika.
Bardzo ważną czynnością podczas profesjonalnego chiptuningu jest pomiar mocy na hamowni przed i po tuningu silnika. Stacjonarna hamownia umożliwia diagnostykę jednostki napędowej pod kątem zużycia i możliwości zmian oprogramowania. Badanie pozwala na indywidualne strojenie silnika, tak by modyfikacja była jednocześnie efektywna i bezpieczna.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
woj. pomorskie
Przedsiębiorstwo handlowo usługowe Franciszek Dalecki
Samochody - stacje obsługi, mechanicy83-000 Pruszcz Gdański, Grunwaldzka 111
-
woj. podkarpackie
Vag Serwis Łukasz Rzeszutek
Samochody - stacje obsługi, mechanicy36-072 Świlcza 467
-
woj. śląskie
Marek Mrożek Regeneracja Części Samochodowych i Maszyn
Samochody - regeneracja podzespołów41-902 Bytom, Grottgera 13
-
woj. dolnośląskie
V-Tech Spółka cywilna Marcin Kasprzyk, Maria Kasprzyk
Samochody - stacje obsługi, mechanicy55-095 Długołęka, Serwisowa 3