Na czym polega diagnostyka komputerowa samochodów?
Mechanicy samochodowi mają dziś do dyspozycji naprawdę nowoczesne urządzenia, dzięki którym mogą szybko określić źródło problemów z autem. Warsztaty oferują kompleksowe usługi z zakresu napraw pojazdów, a jedną z nich jest komputerowa diagnostyka samochodów. Jest to sposób na to, aby błyskawicznie dowiedzieć się, dlaczego auto nie sprawuje się tak, jak powinno.
Komputerowa diagnostyka samochodów – co to takiego?
Jeżeli kierowca zauważy, że auto zaczyna szwankować, a podczas jazdy słychać niepokojące odgłosy, to rozsądnie jest udać się do warsztatu zajmującego się diagnostyką komputerową aut. Impulsem do tego powinny być także świecące się kontrolki na desce rozdzielczej oraz trudności z odpalaniem samochodu. Doświadczony mechanik, wykorzystując specjalny komputer, może w kilka chwil zlokalizować problem i zacząć reperować pojazd.
Przeczytaj również: Jakie testery diagnostyczne znajdują zastosowanie w warsztatach samochodowych?
We współczesnych samochodach to właśnie komputery odpowiadają za pracę silnika, sterowanie nim oraz za kontrolę podzespołów. Znajdują się one we wnętrzu mechanizmu auta i są zaprogramowane przez ich producentów. Mają zapisane w pamięci prawidłowe parametry, które są niezbędne, aby pojazd działał. Jeśli zdarzy się, że któraś z wartości przekroczy ustalony zakres, komputer błyskawicznie odnotowuje ten fakt.
Przeczytaj również: Co zrobić, kiedy samochód podczas jazdy traci moc?
„ Kiedy mechanik przystępuje do komputerowej diagnostyki auta, podłącza komputer samochodowy do komputera zewnętrznego zwanego testerem diagnostycznym. Tester diagnostyczny potrzebuje kilku chwil, aby odczytać wszystkie informacje na temat stanu podzespołów i wskazać błędy, a co za tym idzie przyczynę awarii pojazdu. Po tej procedurze mechanik może przystąpić do właściwej pracy i rozpocząć likwidację usterek” – mówi fachowiec z Max-Auto Serwis.
Jakie zalety ma diagnostyka komputerowa aut?
Wykonanie diagnostyki komputerowej niesie za sobą korzyści związane nie tylko z szybkością tej procedury. Zaletą tej metody jest to, że mechanik nie musi ingerować w mechanizm auta. Nie wiąże się ona z koniecznością wyjmowania części z pojazdu i ich ponownego montażu. Jak wiadomo, niektóre z podzespołów w samochodzie są trudno dostępne, a chcąc je sprawdzić, mechanik siłą rzeczy musiałby naruszyć mechanizm pojazdu. Diagnoza postawiona przez komputer jest także bezbłędna, a przed wszystkim obiektywna.
Przeczytaj również: Kiedy autobus uległ wypadkowi - co i gdzie można naprawić?
Diagnostyka komputerowa pojazdów okazuje się też nieoceniona w sytuacji, kiedy kierowca chce kupić używany samochód. Wystarczy wtedy podjechać do warsztatu oferującego tego typu usługi i podpiąć samochód do testera. Wiarygodność informacji na temat stanu auta opisywanych przez sprzedawcę może być wtedy zweryfikowana w kilka minut.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana