Na czym polega transport HDS?

Analizując narzędzia wykorzystywane w branży transportowej, nie raz natrafimy na zaskakująco unikatowe konstrukcje. Występowanie takich maszyn spowodowane jest koniecznością częstego przenoszenia towarów o nieregularnych kształtach i znacznej wadze. Mowa tu między innymi o HDS-ie, czyli Hydraulicznym Dźwigu Samochodowym.
Te charakterystyczne pojazdy, będące świetną alternatywą dla tradycyjnych, dużych maszyn umożliwiają szybki – i ekonomicznie opłacalny – przeładunek, niezbędny chociażby w branży budowlanej. Łącząc w sobie cechy kilku urządzeń, z miejsca zyskały miano prawdziwie uniwersalnych. Czym dokładnie są oraz o jakich możliwościach możemy w tym przypadku mówić? Dalsza część artykułu dostarczy wyczerpujących odpowiedzi. Zapraszamy do lektury!
Transport HDS – definicja
Transportem HDS nazywamy prace prowadzone przy użyciu pojazdu ciężarowego lub dostawczego, wyposażonego w specjalny typ żurawia z obrotowym ramieniem. Sprawne działanie całości umożliwiają przede wszystkim: pompa hydrauliczna oraz maksymalizujące stabilność podpory boczne. Choć urządzenie montuje się zazwyczaj tuż za kabiną kierowcy, spotkać się można także z dźwigiem umiejscowionym w tyle bądź po jednej ze stron samochodu. Mając na myśli zakończenia, wyróżniamy oczywiście klasyczne haki, ale również praktyczne chwytaki czy przyssawki.
Największe zalety HDS-a
Stosunkowo niewielkie rozmiary takiego zestawu pozwalają wykorzystywać go w lokalizacjach, w których zwykły żuraw wieżowy mógłby się nie zmieścić. Biorąc z kolei pod uwagę udźwig HDS-a, sięgający nawet 16 ton, a także prawie 30-metrowy zasięg ramienia, okazuje się, że bezbłędnie poradzi on sobie z rozmaitymi zadaniami. Nie dziwi więc, że na co dzień maszyn tych używa się w leśnictwie, przy budowie domów albo nawet do wieszania billboardów. Rodzaje ładunków przenoszonych przez taki dźwig można wymieniać właściwie bez końca. Dla przykładu są to kontenery, wózki widłowe i inne maszyny oraz elementy konstrukcyjne (w tym prefabrykaty). Odmian samych HDS-ów również nie brakuje. Niektóre posiadają dodatkowe przedłużenia ramion, inne zaś – te przeznaczone do wyjątkowo precyzyjnych prac – mogą być sterowane drogą radiową.
Kwestia bezpieczeństwa
Żurawie przeładunkowe zostały prędko docenione, zyskując ogromną wręcz popularność. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest z pewnością to, że nie są montowane na stale; możliwość przełożenia ich z jednego pojazdu na drugi to doskonała opcja dla wielu firm. Jeżeli dane zlecenie wymagać będzie poruszania się po nieutwardzonym terenie, nic nie stoi na przeszkodzie, by HDS znalazł się na pokładzie ciągnika siodłowego. Aby poważnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakichkolwiek problemów – mówi ekspert reprezentujący przedsiębiorstwo Luskar – auto przewożące żurawia musi być w pełni sprawne, a wszystkie środki bezpieczeństwa – zachowane. Działania powinny zawsze odbywać się w odpowiedniej odległości od linii wysokiego napięcia. Obowiązkowo zapala się światła ostrzegawcze, zaciąga hamulec ręczny, a koła dodatkowo blokuje klinami. Oprócz tego odpowiednio rozstawia się stabilizujące podpory boczne.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
woj. warmińsko-mazurskie
Wypożyczalnia samochodów Maja
Samochody - wypożyczanie11-600 Czerwony Dwór 22
-
woj. kujawsko-pomorskie
Biuro Projektowo Techniczne Frt Sławomir Witek
Drogi - oznakowanie, sygnalizacja88-300 Mogilno, Prusa 34
-
woj. mazowieckie
Ząbek Mieczysław Złomowanie Ekologiczne Samochodów
Samochody - złomowanie26-900 Brzeźnica 108
-
woj. mazowieckie
Gannet Guard Systems S.A.
Samochody - monitorowanie pojazdów02-781 Warszawa, rtm. Pileckiego 63