Najczęstsze przyczyny uszkodzeń lakierniczych autokarów i autobusów
Autobusy i autokary – jak każdy rodzaj pojazdu mechanicznego – narażone są na uszkodzenia karoserii z wielu różnych powodów. Ponadto każda niedoskonałość jest jeszcze bardziej widoczna na większych powierzchniach, w związku z czym naprawy lakiernicze autobusów są niemalże obowiązkową częścią serwisu. Aby zapobiec uszkodzeniom lakierniczym, warto dowiedzieć się, jakie są najczęstsze przyczyny ich powstawania.
Przyczyny uszkodzeń lakierniczych
Każdy przewoźnik powinien odpowiednio zadbać o stan pojazdu – nie tylko pod względem sprawności wszystkich podzespołów, ale również w kwestii pielęgnacji karoserii. Jest to podstawowa zasada, aby uniknąć naprawy lakierniczej autobusu lub autokaru. Na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę? Niewątpliwie będzie to zachowanie czystości. Usuwanie zabrudzeń na bieżąco nie służy jedynie podkreśleniu walorów estetycznych pojazdu, ale przede wszystkim pozwala na dłużej utrzymać lakier w dobrym stanie. Wbrew pozorom zanieczyszczenia, takie jak ptasie odchody, liście z drzew, sól drogowa i inne substancje – mają bardzo niekorzystny wpływ na stan powłoki. Zachodzące reakcje chemiczne z nieusuniętych zabrudzeń mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń w postaci korodowania farby.
Przeczytaj również: Wyświetlacze tras jako propozycja dla transportu
Wspominając o zachowaniu czystości autobusu lub autokaru, warto wspomnieć o drugim z najczęściej występujących błędów, czyli złym przygotowaniu do mycia i polerowania karoserii. Użycie nieodpowiednich środków, jak również niepoprawny sposób mycia, mogą spowodować więcej szkód w postaci zmatowienia lakieru czy powstania rys, aniżeli pomogą zapobiec korozji. Dlatego warto zainwestować w preparaty wysokiej jakości, a do samego mycia podejść w sposób dokładny, bez pospiechu i gwałtownych posunięć.
W związku z tym, że autobusy i autokary są trudniejsze w prowadzeniu – w porównaniu do mniejszych samochodów osobowych – są tym samym dużo bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Zazwyczaj są to niewielkie otarcia, powstające podczas parkowania. Mimo to nie należy bagatelizować żadnego uszkodzenia, lecz zgłosić się do serwisu lakierniczego autobusów, aby zapobiec rozwinięciu się uszkodzeń.
Jak postępować w przypadku uszkodzonego lakieru na autobusie?
W przypadku gdy dojdzie już do uszkodzenia powierzchni karoserii, koniecznie warto udać się do serwisu zajmującego się naprawami lakierniczymi autobusów i autokarów. Jak podpowiada jeden z lakierników ze specjalizującego się w naprawie autobusów i autokarów serwisu bus-service w Opolu:
Gdy dojdzie do uszkodzenia powłoki lakierniczej, należy niezwłocznie zapobiec dalszemu rozwojowi zniszczeń. Uszkodzony lakier skłonny jest zarówno do pęcznienia, odpadania czy zapadania, jak i powstawania pęcherzy lub małych dziurkowatych zapadlin. Szybka reakcja serwisu lakierniczego pozwala na korektę karoserii, bez poniesienia większych kosztów.
Co więcej, większość serwisów lakierniczych autobusów wyposażonych jest w sprzęt przystosowany do obsługi dużych pojazdów, dzięki czemu przewoźnicy zyskują gwarancję, że odnowiona powłoka lakiernicza będzie wykonana prawidłowo – bez obawy o powstanie kolejnych uszkodzeń.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana