Najważniejsze informacje związane z transportem odpadów niebezpiecznych
Transport towarów niebezpiecznych wiąże się z wysokim niebezpieczeństwem wynikającym ze specyfiki przewożonych towarów. Dlatego też został on przez ustawodawcę szeregiem przepisów, które mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo i zapobiec katastrofom, także naturalnym. Co zatem warto wiedzieć na temat transportu odpadów niebezpiecznych? Kto jest za nie odpowiedzialny i co potem z nimi zrobić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Podstawowe informacje na temat przewozu odpadów niebezpiecznych
Wszystkie informacje na temat przewodu odpadów niebezpiecznych można znaleźć w Ustawie z dnia 14 grudnia 2012 o odpadach (Dz. U. 2013 poz. 21) oraz rozporządzeniach Ministra Środowiska. W razie jakichkolwiek wątpliwości to właśnie tam powinno się szukać odpowiedzi. Jednak w skrócie, transport odpadów musi odbywać się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia, oraz zagrożenia, które mogą powodować odpady.
Przeczytaj również: Czy w wynajętym aucie może przewozić zwierzęta?
Oczywiście, same odpady również muszą być odpowiednio zabezpieczone — nie mogą rozprzestrzenić się poza pojazd. Wszystkie kontenery powinny być szczelne i rozmieszczone w sposób, który uniemożliwi im nawet przypadkowe przemieszczanie się. Przecież oprócz ochrony środowiska ważne jest także zdrowie kierowcy.
Przeczytaj również: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o oleju napędowym
Jakie wymagania musi spełnić kierowca transportu z odpadami niebezpiecznymi?
Kierowca, który będzie przewoził odpady niebezpieczne, musi odbyć właściwe szkolenie — nie może tego robić każdy. Wobec tego warto wynająć firmę, której personel będzie w stanie zachować się jak trzeba w razie jakiegokolwiek wypadku. Może być to na przykład firma Cezar Utyl, która od wielu lat zajmuje się przewożeniem odpadów niebezpiecznych. Jakie są zatem wymagania co do kierowcy?
Przeczytaj również: Oznakowania niezbędne w transporcie ADR
ukończenie 21 lat;
spełnienie wymagań określonych w przepisach prawa o ruchu drogowym i o transporcie drogowym w stosunku do kierowców wykonujących przewóz drogowy;
ukończenie odpowiedniego kursu ADR; początkowy, jeżeli ubiega się o wydanie zaświadczenia ADR po raz pierwszy, lub doskonalący — jeżeli stara się o przedłużenie zaświadczenia ADR;
zdanie egzaminu ADR.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana