Nieprzyjemny zapach w samochodzie – jak się go pozbyć?
Z pewnością nieraz siedzieliśmy w samochodzie, którego wnętrze pozostawiało wiele do życzenia. Nawet jeśli panował tam względny porządek, to nieprzyjemne zapachy skutecznie odbierały radość z jazdy. Jak się okazuje, tak zwany kokpit stosunkowo łatwo jest zaniedbać. Przewożenie zwierząt, spożywanie posiłków, palenie papierosów oraz nieodpowiednie obchodzenie się z układem klimatyzacji prowadzić mogą do ciągłego unoszenia się w środku wyjątkowo przykrych woni.
Co ważne problemu, o którym mowa nie wolno lekceważyć także ze względu na kwestie związane z bezpieczeństwem. W niektórych przypadkach nasilający się odór może naprawdę negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Oprócz tego sprawia on, że szybciej się męczymy i miewamy kłopoty ze skupieniem uwagi. Jak nie trudno się domyśleć, w takim stanie stwarzamy zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Sposoby zwalczania niezbyt intensywnych woni
Istnieje wiele, mniej lub bardziej skutecznych, sposobów pozwalających pozbyć się niechcianych zapachów z auta. Pewne z nich – te najprostsze – nazwać można domowymi, inne zaś klasyfikuje się już jako w pełni profesjonalne metody. Poniżej pokrótce opiszemy te wykorzystywane zdecydowanie najczęściej.
Namiętni palacze mogą zacząć przede wszystkim od dokładnego umycia popielniczki. Jeżeli dymem wyraźnie przeszły obicia foteli, podsufitka oraz elementy deski rozdzielczej, warto zdecydować się na kompleksowe czyszczenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by – przy użyciu odpowiednich preparatów – zająć się tym samodzielnie. Dobrym dodatkiem okażą się „specyfiki”, jakie znajdują się w każdej kuchni. Woreczek ze zmieloną kawą, a także miseczki z octem spiszą się całkiem nieźle w roli pochłaniaczy. Gdy to jednak nie wystarcza, pokusić można się o zakup neutralizatora zapachów. Na rynku istnieje wiele odmian owego produktu – uniwersalnych bądź spełniających konkretne zadania. Mowa tu, chociażby o tych przeznaczonych do likwidacji zwierzęcych woni.
Kilka słów o ozonie
Jeżeli mamy do czynienia z wyjątkowo uciążliwym odorem, metody opisane wyżej mogą zwyczajnie nie wystarczyć. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę, cieszące się coraz większą popularnością ozonowanie auta. Ozon – czyli trójatomowa odmianą tlenu – jest zabójczy dla pleśni oraz grzybów, będących najczęstszą przyczyną nieprzyjemnych zapachów. Wyróżnia się działaniem dezynfekującym, poza tym badania wykazują, iż jego zastosowanie przynosi ulgę alergikom. Eliminuje bowiem drobnoustroje, wywołujące ataki astmy. Ozon niezawodnie niszczy wszelkie zanieczyszczenia – dzięki temu, że występuje w lotnym stanie skupienia, dociera w nawet najtrudniej dostępne miejsca. To niesamowicie prosta metoda, równocześnie zaś szybka i efektywna.
Generator ozonu – urządzenie do zadań specjalnych
Specjalny generator ustawia się na podłodze bądź na siedzeniu pasażera, w taki sposób, by wylot skierowany był ku przodowi auta. Klimatyzację natomiast wprowadza się w tryb obiegu zamkniętego, przestawiając ją na najmniejszą temperaturę i najwyższą moc. Wszystko trwa w okolicach 30 minut, po których wnętrze pojazdu znów staje się miejscem, w którym przebywać będziemy z przyjemnością – tak o całej operacji ozonowania mówi specjalista reprezentujący znaną firmę Bitom.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana