Oznakowania niezbędne w transporcie ADR
Transport ADR dotyczy przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych. Do kategorii towarów ADR zalicza się wszystkie ładunki, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Każdy przewoźnik realizujący przewóz towarów niebezpiecznych powinien mieć odpowiednie oznakowania, wskazujące na typ przewożonego materiału.
Jak prawidłowo oznakować transport ADR?
Informacji o zagrożeniach, jakie stwarza określony ładunek, dostarcza karta charakterystyki towaru. W dokumencie znajdują się także informacje o warunkach, w jakich towar musi być przechowywany i przewożony. Umowa Europejska ADR jasno precyzuje wytyczne dla przewozu substancji niebezpiecznych oraz właściwy sposób oznakowania takich transportów.
Przeczytaj również: Najważniejsze informacje związane z transportem odpadów niebezpiecznych
Tablice ADR muszą być umieszczone w widocznym miejscu. W transporcie drogowym stosuje się prostokątne tablice barwy pomarańczowej – jedna tablica powinna być umieszczona z przodu pojazdu, a druga z tyłu. Na każdej tablicy ADR znajdują się następujące informacje:
Numer HIN – numer rozpoznawczy niebezpieczeństwa składający się z dwóch lub trzech znaków. Pierwszy z nich wskazuje na ogólną charakterystykę niebezpiecznej substancji, kolejny na jej działanie. Opcjonalnie dodawana jest informacja, że substancja nie może mieć kontaktu z wodą;
Numer UN – numer rozpoznawczy materiału składający się z czterech cyfr. Jest to oznaczenie przypisane do określonej substancji.
Tablica z numerami rozpoznawczymi ma kształt kwadratu. W górnej części umieszczony jest numer HIN a poniżej numer UN. Z kolei tablica ADR to kwadrat obrócony o 45 stopni.
Kto może transportować materiały ADR?
Przewóz ADR musi być odpowiednio przygotowany. W samochodzie muszą znajdować się między innymi gaśnica, znaki ostrzegawcze, latarka, kamizelki odblaskowe, okulary i rękawice ochronne. Usługa transportu ADR może być realizowana wyłącznie przez firmy, która zatrudniają wykwalifikowanych kierowców – czego przykładem jest przedsiębiorstwo Maximus z Poznania. Kurs z materiałami niebezpiecznymi można powierzyć osobie, która ukończyła 21 lat i zrealizowała szkolenie ADR z pozytywnym wynikiem. Zaświadczenie ADR ważne jest na okres 5 lat.
Przewóz ADR powinien być zorganizowany pod kątem formalnym. Niezbędny jest dokument przewozowy, na którym widnieją wpisy dotyczące ładunków niebezpiecznych, instrukcja pisemna kierowcy wskazująca na właściwy sposób zachowania się w razie wypadku, zezwolenie na przewóz niektórych towarów wybuchowych i świadectwo dopuszczenia pojazdu do przewozu niektórych towarów ADR.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana