Prawo jazdy kategorii C. Podstawowe informacje

Prawo jazdy kategorii C jest licencją uprawniającą kierowców do prowadzenia pojazdów ciężarowych. Aby je uzyskać, należy przejść kurs przygotowawczy oraz otrzymać pozytywny wynik z państwowego egzaminu teoretycznego i praktycznego. Warunkami, które musi spełnić kandydat na kierowcę, są ukończony 21 rok życia i dysponowanie prawem jazdy kategorii B. Co poza tym warto wiedzieć przed przystąpieniem do kursu? O tym w poniższym artykule.
Kurs na prawo jazdy kategorii C
Na kurs prawa jazdy kategorii C może zapisać się każda osoba, która ukończyła 21 rok życia i ma ważny dokument prawa jazdy kategorii B. Szkolenie składa się z dwóch części:
- teoretycznej,
- praktycznej.
Część teoretyczna obejmuje 20 spotkań po 45 minut. W tym czasie kandydat powtarza i przyswaja przepisy ruchu drogowego. Kurs obejmuje również z przygotowanie do udzielania pierwszej pomocy oraz egzamin wewnętrzny. Większość szkół jazdy, takich jak Ośrodek Szkolenia Kierowców Auto-Test zapewnia swoim kursantom niezbędne do nauki materiały.
Część praktyczna szkolenia obejmuje 30 spotkań po 60 minut, na których kursanci zdobywają umiejętności jazdy na placu manewrowym i na drodze.
Prawo jazdy kategorii C uprawnia kierowców do prowadzenia pojazdów o masie większej niż 3,5 tony, z wyjątkiem autobusów. Pojazdy te to samochody ciężarowe oraz ciągniki. Należy jednak pamiętać, że licencja ta uprawnia do prowadzenia pojazdów bez przyczepy. Aby można było z nią jeździć, należy zdać egzamin na prawo jazdy kategorii C+E.
Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii C?
Egzamin na prawo jazdy kategorii C, podobnie jak kurs, składa się z dwóch części. Część teoretyczna składa się z 32 pytań testowych, w tym:
- 20 dotyczy zasad ruchu drogowego:
- 10 za 3 punkty,
- 6 za 2 punkty,
- 4 za 1 punkt.
- 12 pozostałych obejmuje wiedzę specjalistyczną:
- 6 za 3 punkty,
- 4 za 2 punkty,
- 2 za 1 punkt.
Aby egzamin uzyskał pozytywny wynik, należy zdobyć 68 z 74 punktów. Każde z pytań ma jedną prawidłową odpowiedź, nad którą trzeba się dokładnie zastanowić. Osoba zdająca nie ma bowiem możliwości cofnięcia się do poprzedniego pytania. Odpowiedzi należy udzielać w ustalonym czasie. Jej brak lub błąd skutkuje wynikiem 0 punktów za zadanie. W części podstawowej czas na zapoznanie się z pytaniem i udzielenie odpowiedzi „tak” lub „nie” wynosi 20 i 15 sekund, natomiast na pytania specjalistyczne osoba zdająca egzamin ma 50 sekund.
Część praktyczna egzaminu prowadzona jest na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym. Osoba zdająca na placu musi sprawdzić stan techniczny pojazdu, przygotować się do jazdy, ruszyć z miejsca i poruszać się pasem ruchu do przodu i do tyłu oraz wykonać wylosowane manewry. Podczas uczestnictwa w ruchu drogowym zdający wykonuje zadania odczytywane przez egzaminatora. Aby uzyskać prawo jazdy, należy prawidłowo wykonać wszystkie z nich. Egzamin w ruchu drogowym trwa minimum 45 minut.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
woj. opolskie
Szóstka Auto Szkoła Kryszyn Andrzej Paździor Daniel
Nauka jazdy47-100 Strzelce Opolskie, Opolska 5 lok. 1
-
woj. małopolskie
Ośrodek szkolenia kierowców Agnieszka Rutkowska i Czesław Rutkowski
Nauka jazdy35-353 Trzyciąż, Południowa 31
-
woj. opolskie
ADK Akademia Dobrego Kierowcy Piotr Olszewski
Nauka jazdy45-066 Opole, Reymonta 14 lok. 26