Regeneracja turbosprężarki krok po kroku

Jednostki napędowe montowane we współczesnych samochodach są przez swoich konstruktorów opracowywane w taki sposób, by pozwalały na zmniejszenie zużycia paliwa przy zachowaniu możliwie wysokiej mocy. Na ogół podejmuje się też działania mające na celu maksymalne obniżenie masy silnika przez ograniczenie pojemności. Zagwarantowanie odpowiednich osiągów jest w takiej sytuacji możliwe wyłącznie dzięki zastosowaniu turbosprężarki.
Co daje turbosprężarka i dlaczego jest tak awaryjna?
Turbosprężarka to układ dwóch wirników, których celem jest podniesienie ciśnienia powietrza trafiającego do komory spalania, a tym samym zwiększenie ilości energii pozyskiwanej podczas jego zapłonu. Wirnik pełniący funkcję turbiny nadaje odpowiednie obroty wirnikowi sprężającemu powietrze, wykorzystując w tym celu energię gazów spalinowych opuszczających kolektor wylotowy. Powietrze pod ciśnieniem jest dzięki temu zasysane z zewnątrz i tłoczone do kolektora dolotowego. Oba wirniki są załączone wałem i chłodzone oraz smarowane olejem silnikowym. Rozwiązanie to stanowi ich największą słabość, ponieważ sprawia, że są wrażliwe na zbyt szybkie wyłączanie silnika po pracy z dużym obciążeniem, kiedy unieruchomienie pompy oleju powoduje gwałtowny spadek jego ciśnienia. Sprężarka obracając się pod wpływem energii kinetycznej, podlega wówczas znacznemu tarciu. Drugą podstawową przyczyną awarii są nieterminowa wymiana oleju, w którym mogą się znajdować rozmaite zanieczyszczenia, kolejną brak dbałości o stan filtra powietrza. W razie awarii najlepszym wyjściem będzie regeneracja turbosprężarki, ponieważ nowe części tego rodzaju są dość drogie.
Przeczytaj również: Wymiana czy regeneracja turbosprężarki - na co się zdecydować?
Jak regeneruje się turbosprężarki?
Procedura naprawy zależy od skali uszkodzeń. Najczęściej w grę wchodzi zniszczenie łopatek sprężarki spowodowane kontaktem z ciałem obcym, uszkodzeniem uszczelnień, zebraniem się dużej ilości nagaru albo awarią łożyska. Po demontażu turbosprężarka jest czyszczona i poddawana oględzinom. W zależności od uszkodzeń odtwarzana jest geometria wirników, zakładane nowe łożyska i uszczelki. Kluczowym elementem naprawy jest właściwe wyważenie i sprawdzenie przepływu gazów z powodu znacznej prędkości obrotowej, z jaką pracuje urządzenie.
Przeczytaj również: Jakie części turbosprężarek warto wymieniać?
Profesjonalną regeneracją turbosprężarek zajmuje się firma Silesia Cars Center. Oferuje także kompleksowe naprawy wtryskiwaczy i pomp wtryskowych w jednostkach wysokoprężnych. Wśród proponowanych usług są też naprawy podzespołów mechanicznych oraz przeglądy okresowe, serwis opon i klimatyzacji, jak również badania techniczne pojazdów o DMC do 3,5 tony.
Przeczytaj również: Na czym polega regeneracja turbosprężarki silnikowej?
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
woj. śląskie
Car-Pol Przedsiębiorstwo Handlowe Tomasz Tracz
Samochody - akcesoria, części zamienne - detal42-160 Krzepice, Dzielna 9
-
woj. dolnośląskie
Tiger Serwis Piotr Król
Samochody - skrzynie biegów54-056 Wrocław, Jeleniogórska 44a