Rozładowany akumulator - wymiana czy doładowanie?
Kierowcy bardzo często są zadowoleni z tego, że dysponują własnym autem. Cieszą się z możliwości, jakie im daje. Jednak czasem zdarza się tak, że samochód nie chce się uruchomić. Może być to wina rozładowanego akumulatora. Jest on jednym z dwóch źródeł prądu w każdym aucie z silnikiem spalinowym. Pewnie każdy posiadacz auta chociaż raz w swoim życiu zmierzył się z rozładowanym akumulatorem. Wtedy pojawia się w pytanie – doładować go czy wymienić?
W jakim przypadku należy doładować akumulator?
Zanim kierowca przystąpi do doładowywania akumulatora powinien sprawdzić, czy to na pewno on jest sprawcą tego, że jego auto nie odpala. W tym celu należy przekręcić kluczyk w stacyjce. Jeżeli kontrolki nie zapalą się lub zaświecą na krótko, po czym zgasną to znak, że akumulator jest rozładowany.
Przeczytaj również: Wymiana akumulatora w samochodzie - krok po kroku
Trzeba pamiętać, że nawet najnowocześniejszy akumulator może ulec awarii, dlatego zanim przystąpi się do procesu jego ładowania należy sprawdzić czy jest on sprawny. Bardzo ważne jest, aby zobaczyć czy nie nastąpił wyciek elektrolitów, ponieważ w takiej sytuacji próba ładowania akumulatora jest bezcelowa oraz może być ryzykowna. Jeżeli kierowca ma pewność, że akumulator jest sprawny to może przystąpić do jego doładowywania. Bezpieczną metodą jest uruchamianie silnika za pomocą kabli rozruchowych. Należy to przeprowadzić w określony sposób.
Przeczytaj również: Co zrobić, gdy akumulator w aucie się wyładował?
Kiedy rozładowany akumulator trzeba wymienić na nowy?
Rozładowany akumulator należy wymienić na nowy, jeżeli ma się podejrzenia, że może być on uszkodzony. Jak już wyżej zostało wspomniane każdy taki moduł może ulec awarii. Objawem jego zepsucia może być całkowite rozładowanie. W autach, które mają centralny zamek będzie to skutkowało brakiem możliwości dostania się do środka za pomocą pilota.
Przeczytaj również: Co obejmuje serwis akumulatorów?
Ponadto sygnałem, że akumulator jest uszkodzony może być jego chroniczne niedoładowanie, nawet, jeśli auto jest użytkowane regularnie. Warto, więc raz na jakiś czas sprawdzić napięcie ogniwa za pomocą woltomierza. Ponadto, jeżeli mimo doładowania przez kierowcę utrzymuje on stan ciągłego rozładowania to zaleca się wymianę.
Kolejną oznaką niesprawnego akumulatora może być napęcznienie jego obudowy w wyniku pracy przy zbyt wysokim napięciu. Prawidłowo i zazwyczaj niezawodnie działa on średnio przez pięć lat. Jeżeli rozładowany służy już o wiele dłużej, to również jest to podstawa, aby zdecydować się na jego wymianę.
W momencie, gdy kierowca zdecyduje się na zakup nowego akumulatora, to powinien wybrać taki, który cechuje się najwyższą jakością oraz będzie służył przez wiele lat. Może on skorzystać z oferty firmy Bat Profi, która posiada długoletnie doświadczenie w branży akumulatorowej. Oferuje ona moduły znanych producentów – Varta, Banner, Jenox, Megatex. Dodatkowo ma ona również wyroby spod znaku własnych marek, które są tańsze, ale nadal dobrej jakości.
Zdecydowanie się na wymianę lub doładowanie rozładowanego akumulatora zależy od jego stanu. Jeżeli jest on sprawny to wystarczy go naładować, aby znów dobrze pracował. Jeżeli jest uszkodzony to jak najszybciej należy go wymienić na nowy.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana