Specyfika napraw powypadkowych zabudów w pojazdach ciężarowych

Samochody używane do prowadzenia działalności gospodarczej zwłaszcza bezpośrednio związanej z transportem wymagają stałego utrzymywania wszystkich podzespołów w dobrym stanie technicznym, a także dbania o ich żywotność. W sytuacji, gdy auto ulegnie wypadkowi im dłuższy czas potrzebny do jego naprawy, tym większe straty. Jedną z najważniejszych kwestii będzie więc szybka i kompleksowa naprawa auta oraz jego zabudowy.
Dlaczego zabudowy są tak ważne?
Samochody ciężarowe różnią się od aut osobowych nie tylko swoimi znacznie większymi możliwościami przewozowymi oraz rozmiarami, masą i techniką jazdy, ale również postacią, w jakiej są dostarczane klientom. O ile pojazdy do codziennego użytku są już gotowe do użytku, a wzbogacenie ich konfiguracji obejmuje na ogół zakup dodatków takich jak hak holowniczy czy bagażnik dachowy, o tyle w przypadku ciężarówek konieczne jest zainstalowanie części roboczej, która pozwoli na wykorzystanie samochodu zgodnie z jego przeznaczeniem. Zamontowane elementy nazywane zabudowami mają więc decydujące znaczenie dla funkcjonalności auta oraz uzyskania przez nie zdolności do realizowania swoich zadań. Jest to ważne nie tylko na etapie zestawiania poszczególnych komponentów, które będą potrzebne np. żurawia samochodowego i skrzyni ładunkowej niezbędnej do transportu paletyzowanych materiałów budowlanych czy kontenera-chłodni, pozwalającego na przewóz towarów wymagających obniżonej temperatury, ale również w razie uszkodzenia podczas kolizji. Naprawy powypadkowe zabudów samochodów ciężarowych są równie ważne, co przywrócenie sprawności podzespołom mechanicznym lub kabinie kierowcy.
Jak naprawia się zabudowy?
Zakres czynności potrzebnych do przywrócenia zabudowy do właściwego stanu zależy od jej rodzaju. W przypadku kontenerów zwykle w grę wchodzi wymiana fragmentów poszycia, a niekiedy także odtworzenie właściwej geometrii i wytrzymałości stelaża, do którego są mocowane. Nierzadko wymagana jest też naprawa windy samochodowej oraz jej podstawowych elementów hydraulicznych. Przy zabudowach innego rodzaju np. wywrotkach w grę może wchodzić prostowanie ramy lub tworzących część ładunkową blach, a także zajęcie się siłownikami oraz pozostałymi częściami układu hydrauliki siłowej. Przy wypadkach z udziałem ciężarówek często dochodzi też do uszkodzeń innych elementów wyposażenia np. HDS-ów, zamontowanych na autach podnośników czy skrzyń ładunkowych.
Firmą specjalizującą się w naprawach zabudów jest AMP Serwis z Pabierowic. W jej ofercie znajduje się też montaż zabudów skrzyniowych, samowyładowczych oraz kontenerowych, a także instalacja wyposażenia dodatkowego – m.in. HDS-ów i wind załadowczych.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
woj. podkarpackie
Vag Serwis Łukasz Rzeszutek
Samochody - stacje obsługi, mechanicy36-072 Świlcza 467
-
woj. kujawsko-pomorskie
Art-Pol Jarosław Cywiński
Samochody - instalacje gazowe86-005 Białe Błota, Cukrowa 16