Za co odpowiadają klemy w akumulatorze?

Każdy kierowca, niezależnie od doświadczenia, powinien znać podstawowe zasady działania akumulatora samochodowego oraz jego komponentów. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że w najmniej oczekiwanym momencie nasz pojazd odmówi posłuszeństwa, a my będziemy bezradni wobec takiej sytuacji. Jednym z kluczowych elementów akumulatora są klemy, które pełnią istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu elektrycznego pojazdu.
Rola klem w akumulatorze
Klemy akumulatora to metalowe elementy, które łączą bieguny akumulatora z przewodami elektrycznymi pojazdu. Ich głównym zadaniem jest umożliwienie przepływu prądu elektrycznego pomiędzy akumulatorem samochodowym a pozostałymi podzespołami samochodu. W praktyce oznacza to, że klemy odpowiadają za dostarczenie energii do rozrusznika, oświetlenia, radia czy innych urządzeń elektrycznych. Bez nich prawidłowe funkcjonowanie samochodu byłoby niemożliwe.
Przeczytaj również: Co obejmuje serwis akumulatorów?
Klemy akumulatora występują w dwóch wariantach – dodatniej (plus) i ujemnej (minus). Klema dodatnia jest zazwyczaj czerwona i łączy się z biegunem dodatnim akumulatora, natomiast klema ujemna ma kolor czarny i łączy się z biegunem ujemnym. Ważne jest, aby pamiętać o prawidłowym podłączeniu klem, gdyż ich zamiana może prowadzić do poważnych uszkodzeń układu elektrycznego samochodu.
Przeczytaj również: Wymiana akumulatora w samochodzie - krok po kroku
Czynniki wpływające na stan klem
Klemy akumulatora są narażone na różnego rodzaju czynniki, które mogą wpłynąć na ich stan techniczny oraz sprawność działania. Do najważniejszych z nich należą korozja, zabrudzenia oraz luźne połączenia – podkreśla w rozmowie dystrybutor akumulatorów BatProfi na Śląsku.
Korozja to proces chemiczny, który prowadzi do powstawania tlenków metali na powierzchni klem. Skutkiem tego jest utrudnienie przepływu prądu, co może objawiać się problemami z rozruchem silnika czy słabą pracą oświetlenia. Zabrudzenia na klemach również mogą utrudniać przewodzenie prądu, a luźne połączenia mogą prowadzić do przegrzewania się klem oraz uszkodzenia akumulatora.
Przeczytaj również: Innowacyjne technologie w produkcji akumulatorów do samochodów osobowych
Aby zapewnić prawidłowe działanie klem akumulatora, należy regularnie sprawdzać ich stan oraz przeprowadzać konserwację. Aby zapewnić prawidłowe działanie klem akumulatora, należy regularnie sprawdzać ich stan oraz przeprowadzać konserwację.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
woj. śląskie
Car-Pol Przedsiębiorstwo Handlowe Tomasz Tracz
Samochody - akcesoria, części zamienne - detal42-160 Krzepice, Dzielna 9
-
woj. podlaskie
Autoklima ZHU Marcin Wierzbicki
Samochody - agregaty chłodnicze15-521 Zaścianki, Szosa Baranowicka 21/1