Zasady przewożenia maszyn budowlanych i rolniczych na lawecie
Holowanie pojazdów rolniczych i budowlanych to zawsze ogromne wyzwanie ze względu na ich znaczne wymiary i tonaż. Konieczność przewozu takich gabarytów zwykle wiąże się z wykonywaniem zleceń w innej części kraju, relokacją maszyn lub ich serwisem. Realizacja takich przewozów wymaga skorzystania z usług wyspecjalizowanej w tym zakresie firmy. Co można przewozić i jak powinno wyglądać takie holowanie?
Jakie maszyny można transportować za pomocą lawety?
- Rozwój firmy, czy gospodarstwa bardzo często wiąże się z zakupem nowych maszyn, a także koniecznością ich holowania. W tym celu konieczne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu pozwalającego na załadunek oraz bezpieczne przewiezienie urządzeń. Właściciele gospodarstw rolnych oraz mniejszych przedsiębiorstw nie zawsze dysponują odpowiedniej klasy pojazdami, które należałoby wykorzystać w tym przypadku. - Wyjaśnia specjalista z firmy AUTO CZOK Centrum Pomocy Drogowej.
W takich sytuacjach konieczne jest skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanych podmiotów, które zapewniają możliwość wypożyczenia dopasowanej lawety. Dzięki niej możliwe jest bezpieczne przewiezienie między innymi:
- ciągnika,
- walca,
- koparki,
- ładowarki,
- pługu,
- sieczkarni.
Jak przebiega transport maszyn budowlanych i rolniczych?
Niezależnie od tego, czy holowana będzie maszyna rolnicza, czy budowlana, najważniejszą kwestią jest odpowiednie dopasowanie lawety do ich gabarytów. Przewożony sprzęt powinien być odpowiednio zabezpieczony przed zsunięciem się lub uszkodzeniem w trasie. Ważna jest również ochrona wszystkich dodatkowych elementów maszyny, które podczas holowania mogłyby ulec uszkodzeniu, są to np. lusterka w ciągnikach.
Najważniejsze przy przewożeniu urządzeń budowlanych oraz rolniczych jest bezpieczeństwo i terminowe dostarczenie ładunku. W tym celu konieczne jest właściwe rozplanowanie trasy, jaką przewożone będą istotne dla klientów elementy. Powinna ona uwzględniać wiele kwestii, począwszy od szerokości drogi aż po ograniczenia związane ze zbyt niskimi przejazdami, które mogłyby zablokować lawetę. Dobrze zaplanowana trasa pozwala na wykonanie usługi bez narażenia ładunku na uszkodzenia. Istotną kwestię odgrywa również terminowość dostawy.
Komu zlecić holowanie maszyn rolniczych i budowlanych?
Decydując się na przewoźnika odpowiedzialnego za transport maszyn budowlanych i rolniczych, należy koniecznie sprawdzić, czy dysponuje on odpowiednim zapleczem. Wyspecjalizowane firmy mają w swojej ofercie lawety różnej wielkości. Są to pojazdy pozwalające na bezpieczne przetransportowanie ładunku, niezależnie od tego, jakie ma rozmiary. Nie bez znaczenia jest również załoga doświadczonych kierowców, którzy doskonale wiedzą jak radzić sobie z nietypowym ładunkiem. Wystarczy skontaktować się z profesjonalną firmą posiadającą niezbędne uprawnienia i odpowiedni sprzęt do holowania maszyn gabarytowych.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana